Bob Geldof és Bono újra segélykoncertezik
A Heiligendammban folyó G8-csúcskonferenciával párhuzamosan nagyszabású segélykoncert kezdődött csütörtök délután Rostockban.
A szegénység felszámolását, Afrika megsegítését és a klímaváltozás elleni harcot zászlajára tűző, "Hanggal a szegénység ellen" címet viselő megakoncert három fő szervezője Bob Geldof és Bono ír rockzenész - utóbbi a U2 világhírű rockzenekar frontembere -, valamint Németország legkedveltebb könnyűzenei énekese és dalszerzője, Herbert Grönemeyer, aki a 2006-os német labdarúgó-világbajnokság rendkívül népszerű himnuszát is komponálta.
A fellépők között Bono és Bob Geldof mellett számos neves külföldi és német együttes szerepel, köztük a Magyarországon is ismert Die Toten Hosen elnevezésű, alternatív zenét játszó együttes.
Már a koncert kezdetekor több tízezren gyűltek össze az északnémet kikötőváros egyik leghatalmasabb terén, ahol az ugyancsak hatalmas színpadot felállították. A szervezők arra számítanak, hogy a többórás koncertet legkevesebb hetvenezren tekintik majd meg, ennyi jegy ugyanis már előzetesen elkelt. A két ír rocksztárt, Bob Geldofot, az 1985-ös londoni Live Aid koncert főszervezőjét és Bonót egyébként előző nap fogadta Angela Merkel kancellár. A beszámolók szerint mindketten kételyeiknek adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy egyezség születik Afrika megsegítéséről a világ hét legfejlettebb ipari állama és Oroszország állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján.
A két rocksztár ismételten arra figyelmeztetett, hogy a nyolcak lemaradásban vannak a két évvel ezelőtti G8-csúcstalálkozón az afrikai fejlesztési segélyek növelésére tett ígéreteik teljesítése terén. A G8-csoport tagjai 2005-ben a skóciai Gleneaglesben megállapodtak, hogy 2010-ig 50 milliárd dollárra emelik az afrikai fejlesztési segélyeket. Bono, Bob Geldof és Herbert Grönemeyer szerint azonban csak Japán és Nagy-Britannia tett eleget vállalt kötelezettségeinek.
A koncertre annak a kezdeményezésnek a jegyében került sor, amelyet Al Gore korábbi amerikai alelnök tett az év elején a klímaváltozás elleni harc érdekében. Gore akkor hívta életre a "Live Earth" koncertsorozatot azzal a céllal, hogy az abból befolyt bevételeket a klímaváltozás káros következményeinek felszámolását célzó erőfeszítések támogatására fordítsák.
"A zene nem ismer határokat" jelszó jegyében kezdődött rock-, illetve popkoncert valamennyi résztvevője fehér karszalagot visel, ami a szegénység elleni harc jelképe.