Nem juthattak be orosz ellenzékiek egy tiltakozó felvonulás helyszínére
Az orosz ellenzék vezetői közül csütörtökön senki sem juthatott el Szamarába, a városi hatóságok által engedélyezett „Elégedetlenek felvonulásának” helyszínére. A feltartóztatottak között van Garri Kaszparov, egykori sakkvilágbajnok is.
A sakkbajnokot sem kímélték © AP |
Kaszparovot, Lev Ponomarjovval, az „Emberi jogokért” nevű mozgalom vezetőjével, valamint Eduard Limonovval, az orosz hatóságok által már betiltott Nemzeti Bolsevik Párt elnökével együtt tartóztattak fel a seremetyevói repülőtéren: elvették útlevelüket és jegyüket, s addig várakoztatták őket, amíg felszállt a Volga-menti Szamarába induló repülőgép.
Az ellenzékiekkel együtt utazó közel húsz újságíró sem járt jobban: mint kiderült, ők azért nem szállhattak fel a repülőre, mert jegyüket állítólag nem tudta beolvasni a központi számítógép.
Az őrizetbe vételek és egyéb hatósági akciók már május 3-a óta tartanak: Szamarában, az EU-orosz csúcstalálkozó helyszínén több tucatnyi szervezőt zaklattak a rendőrök, akik annak ellenére sem hagyták békén az ellenzéki aktivistákat, hogy a városi hatóságok végül engedélyezték a tüntetést. Az őrizetbe vettek között volt Szergej Kurt-Adzsijev, a szamarai Novaja Gazeta főszerkesztője is, aki azért ment el a rendőrségre, hogy megérdeklődje, miért fogták el lányát, aki maga is részt vett az ellenzéki erőket tömörítő Másik Oroszország mozgalom által kezdeményezett felvonulás szervezésében.
Szerdán, egy nappal a tüntetés előtt a szamarai pályaudvaron feltartóztatták a Kaszparov vezette Egyesült Polgári Front (OGF) ügyvezető igazgatóját, Gyenisz Bulanovot, akinél a rendőrök 95 ezer rubelnyi készpénzt találtak. A rend őrei elkobozták a pénzt, s közölték: gyanújuk szerint az ezerrubelesek között hamis bankók is vannak, így az egész köteget át kell adni a szakértőknek. Szergej Udalcov, az egyik baloldali ifjúsági szervezet vezetőjét előbb a Szamarába induló vonatra való felszállás előtt vittek el a rendőrök, majd néhány órával később leszedték őt egy később induló szerelvényről, és feltették a Moszkva felé tartó vonatra.
A délben kezdődő szamarai tüntetés résztvevőivel szembeni fellépés már csak azért is feltűnő, mert az ellenzékiek becslése szerint legfeljebb ezer ember vonult volna fel a városban, s a békésen lezajló tüntetés minden bizonnyal jóval kisebb visszhangot váltott volna ki, mint a túlzottnak tűnő hatósági aktivitás.
A Másik Oroszország eddig három városban Moszkvában, Szentpéterváron és Nyizsnyij Novgorodban tartotta felvonulást, és a rendőrök valamennyi alkalommal szétverték a tüntetéseket. Az EU, melynek legmagasabb rangú tisztségviselői több alkalommal is aggodalmukat fejezték ki a túlzott rendőri erő alkalmazása és az emberi szabadságjogok korlátozása miatt. Az emberi jogok oroszországi helyzete szóba kerül a csütörtöki szamarai csúcson is, melyen többek között Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke, valamint a soros elnöki tisztet betöltő Németország kancellárja, Angela Merkel képviseli a huszonheteket.
Németh András
Moszkva