2007. április. 28. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 28. 15:13 Világ

Börtönt kapott a 90-es évek egyik nagy piramisjáték-szervezője

Csalás miatt négy év és hat hónap börtönbüntetésre ítélték szombaton Moszkvában az 1990-es évek hírhedt oroszországi piramisjátékának főszervezőjét, aki kisbefektetők millióitól csalta ki megtakarításukat, 3000 százalékos hasznot ígérve.

Ingyen reklámautó: piramisjáték vagy az évszázad üzlete?
Reklámszakemberek vitatják, hogy az alig egy éve induló reklámautós cégek reklámokból tudnák finanszírozni a havi több százmillió forintra rúgó törlesztő részleteket. Tovább.
Szergej Mavrodi ellen még az 1990-es évek közepén emeltek vádat az általa alapított MMM pénzügyi csoport összeomlása kapcsán, amely miatt milliók szegényedtek el. Ötéves bujkálás után 2003 januárjában Moszkvában fogták el az orosz hatóságok. Mavrodi az ítélet kihirdetése után közölte, hogy büntetését túl szigorúnak tartja, az eljárást pedig törvénytelennek, ezért fellebbezni fog.

Az orosz NTV-nek úgy nyilatkozott, hogy elvesztette érdeklődését az üzleti élet iránt, és talán írásra adja fejét, ha kijön a börtönből. Ügyvédje elmondta, hogy védence már május végén szabadulhat, mivel az elfogása óta rács mögött töltött időt beszámítják a szabadságvesztésbe, amelyen kívül, halmazati büntetésként 10 ezer rubel bírság megfizetésére is kötelezték. Mavrodi nem válaszolt arra a kérdésre, hogy fogva tartása csorbított-e vagyonán.

Az orosz és a nyugati sajtóban korábban KGB-s kapcsolatokkal is összefüggésbe hozott Mavrodi az 1990-es évek elejének zűrzavaros viszonyai között alapította meg rövid idő alatt legendássá vált vállalatbirodalmát. Az MMM-et a minden orosz állampolgárnak kiosztott privatizációs jegyek, az úgynevezett vaucherek befektetésére alapozta.

Mavrodi agresszív televíziós reklámhadjárattal vette rá későbbi áldozatait, hogy fektessenek be akkora összeget vállalkozásába, amekkorát csak tudnak. A régi befektetők követeléseit az újonnan belépők befizetéseiből elégítette ki, mígnem az egész rendszer 1994-ben összeomlott. Elfogásakor több mint 100 millió dolláros kárt okozó szélhámossággal gyanúsították. A piramisjáték áldozatainak számát 5-15 millió közöttire becsülték, közülük legalább félszázan bizonyíthatóan megtakarításaik elvesztése miatt követtek el öngyilkosságot az MMM csődbe jutása után.

Mavrodit 1994-ben tartóztatták le először. Hamarosan azonban szabadlábra került, mert egy meglehetősen piszkosnak tartott választás során egy évre rá az állami duma képviselője lett, és mentelmi jogot nyert. A parlament később megvonta tőle ezt a jogot, ezért a felelősségre vonás elől külföldre szökött.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.