2007. április. 26. 17:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 26. 17:46 Világ

Hamvkapszulás űrtemetés dukál a Star Trek-sztárnak

Egy rakétával szombaton fellövik a világűrbe James Doohan színész hamvainak egy részét, így a Star Trek sorozat híres fedélzeti mérnöke poraiban - mint azt mindig is szerette volna - feljut "a csillagok közé".

A rakétát az amerikai Új-Mexikó állam Las Cruces nevű helységének közelében egy magántársaság bocsátja fel, rajta a 2005-ben, 85 éves korában elhunyt művész hamvait tartalmazó kapszulával. A legendás filmsorozatban (Beam me up, Scotty!) az általa megszemélyesített Scotty fedélzeti mérnök "felsugározta" az USS Enterprise űrhajóra a legénység tagjait.

Wende, a színész özvegye elmondta, hogy Doohan "élt-halt az űrutazásért", amiről a sorozat szólt, és a család a színész utolsó óhaját kívánja teljesíteni a szombati felbocsátással. Eredetileg 2005-re tervezték, de mindig közbejött valami.

Doohan a nyugat-kanadai Vancouver városában ír bevándorló családban született, a 2. világháború idején részt vett a normandiai partraszállásban, és meg is sebesült. Háromszor nősült, hét gyermeke született, 80 filmben és tévéfilmben játszott 50 évig tartó színészkarrierje során.

Hamvkapszuláját a Space Service Inc (SSI) nevű magántársaság juttatja rakétával az űrbe, majd lehozza a Földre és átadja a családnak. Ez grammonként 495 dollárba (89 ezer forint) kerül. Geostacionárius pályára grammonként 1295 dollárért, 2009-től pedig a föld vonzásterén kívüli végtelen térbe grammonként 12 500 dollárért lövik ki a megboldogultat vagy hamvainak egy részét.

Az SSI már számos hírességnek biztosított űrtemetést, például 1999-ben a Eugene Shoemaker asztrogeológus porait tartalmazó kapszulát a Holdra juttatta el.

A szombaton startoló gyászűrrakéta 50 kilós terhet emel 225 kilométer magasba. Doohan hamvain kívül Gordon Cooper (1927-2004) amerikai űrhajós és kétszáz másik elhunyt maradványait is felviszi az égbe a retúrjárattal.

A Star Trek az amerikai televíziózás egyik legsikeresebb sorozata volt, indulásának 40. évfordulóját tavaly nyáron ünnepelték. A sorozatnak 726 epizódja készült el, tíz film is született anyagából, és egymilliárd dolláros (180 milliárd forint) bevételt biztosított.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.