Star Trek rajongó az első női űrturista
A 39 éves Anousheh Ansarit egy orosz Szojuz rakéta repíti majd 352 kilométerrel a Föld felett keringő nemzetközi űrállomásra (ISS).
Ansari asszony a róla elnevezett díjat elnyerő SpaceShipOne előtt |
„Nagyon szeretnék egyszer kijutni a bolygóról és megnézni, milyen is az univerzum valójában” – nyilatkozta Ansari a The Timesnak.
Ansari idén számos szigorú orvosi vizsgálaton esett át, s hetekig tréningezett a Moszkvához közel fekvő, Csillagvárosnak is nevezett Bajkonurban, ahol 1961, vagyis Gagarin legendás űrrepülése óta képzik az orosz űrhajósokat.
A tervek szerint 2007-ben indul az a Szojuz, amelyre Ansari „jegye szól”, azonban elképzelhető, hogy már az idén űrhajóra szállhat, ha a soron következő utas – egy japán üzletember – valamilyen okból kifolyólag visszalép.
„A hölgy még tavaly jelezte, hogy szeretne csatlakozni az egyik küldetéshez” – nyilatkozta a The Timesnak Szergej Kosztyenkó, az USÁ-ban székelő Space Adventures utazásszervező cég munkatársa. A Space Adventures az orosz űrügynökséggel szerződéses viszonyban állva szervezi az űrturista utakat.
„Ansari asszony szenvedélyes rajongója az űrutazásnak” – tette hozzá a szakember. „Az előzetes megbeszélések után februárban átesett az orvosi vizsgálatokon, s április óta Csillagvárosban a kiképzésen vesz részt. Nagyon lelkes és már nagyon várja az indulást.”
Manapság már nem ritkaság, hogy a hölgyek is magukra húzzák a szkafandert, különösen az USÁ-ban nem. Ansari azonban – akit fegyverhasználatra is kiképeztek, annak érdekében, hogy meg tudja magát védeni a vadállatoktól, abban az esetben, ha kényszerleszállást kellene végrehajtaniuk az orosz sztyeppéken – az első hölgy, aki fizetett a kiváltságért, hogy az űrbe utazhasson.
Az iráni hölgy előtt korábban már olyan kalandorok jártak a nemzetközi űrállomáson, mint az első űrturistaként halhatatlanná vált Dennis Tito, az őt követő ifjú afrikai milliomos, Mark Shuttleworth, illetve Gregory Olsen amerikai üzletember, aki a tavalyi év során járt az ISS fedélzetén.
Ansarinak azonban nem ér véget kapcsolata az űrrel, a multimilliomos üzletasszony ugyanis nemrégiben aláírt egy szerződést a Space Adventures-zel, amelynek értelmében kereskedelmi forgalomban használatos űrjárműveket fejlesztenek majd ki közös erővel.
„A Space Adventures bizonyította, hogy megvan a fizetőképes kereslet az űrturizmusra, hiszen ők voltak az elsők, akik egy civilt eljuttattak az űrbe2 – magyarázta Ansari a The Timesnak.
A kalandor vénával megáldott hölgy korábban jelentős összeget adományozott abba a díjalapba, amelyet az első, magánszemélyek által gyártott űrhajónak ítéltek oda. A SpaceShipOne nevű űrhajó által elnyert trófeát a milliomos hölgy tiszteletére Ansari X-díjnak neveztek el.
Az ambiciózus, jelentős vagyont felhalmozó űrturistanő sokak szerint példát mutathat szülőhazájának, Iránban ugyanis a nőket másodrendű állampolgárokként kezeli a konzervatív iszlám rezsim.