2007. március. 29. 19:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 29. 19:27 Világ

Az amerikai szenátus rábólintott az iraki csapatkivonásra

Az amerikai képviselőház után a szenátus is elfogadta az afganisztáni és iraki katonai szerepvállalás költségvetéséről szóló törvényjavaslatot, amely előírja az elnök számára az iraki csapatkivonást. Bush ismét jelezte, hogy megvétóz minden olyan kezdeményezést, amely kivonási menetrendet szab meg.

 

A felsőház 51-47 arányú szavazással fogadta el a törvényjavaslatot; az eredmény tehát a képviselőházi szavazáshoz hasonlóan szinte hajszálon múlott; az alsóházban múlt pénteken 218-212-es szavazati eredménnyel döntöttek a javaslatról.

A 122 milliárd dolláros kiegészítő katonai költségvetési javaslat két változatát most egyeztetni kell a két ház között. A végső, George Bush elnök elé kerülő verzióban biztosan szerepelni fog az iraki csapatkivonás menetrendje, de még nem tudni, milyen formában. Míg ugyanis a képviselőház kötelező jelleggel írja elő az amerikai fegyveres erők főparancsnoki posztját betöltő elnök számára az Irakban állomásozó csapatok kivonását legkésőbb 2008 szeptemberéig, addig a szenátorok csak ajánlásképpen jelölnék meg a csapatkivonás határidejét 2008. március 31-ben.

George Bush elnök még a szenátusi név szerinti szavazás idején is képviselőházi republikánus politikusokkal tárgyalt. Az egyeztetés után a sajtó képviselői előtt megismételte határozott szándékát: nem ír alá semmilyen törvényt, amely konkrét kivonási menetrendet rögzít, vagyis amely "korlátozza a szárazföldi csapatok parancsnokait Irakban".

Mitch McConnell, a szenátusi republikánus kisebbség vezetője szerint "egyetlen törvényjavaslat sem érdemli meg jobban a vétót, mint ez". A demokraták ezzel szemben éljenezték a javaslat elfogadását. A javaslat szövegében szerepel az a Fehér Ház által eddig elutasított kifejezés, hogy meg kell kezdeni a csapatok kivonását "az iraki polgárháborúból".

Az ötödik éve tartó iraki hadműveletek eddig több mint 3200 amerikai katona életét követelték, a költségek meghaladják a 350 milliárd dollárt.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.