2007. március. 26. 09:01 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 26. 09:03 Világ

Irak: a távozó amerikai követ elismerte, tárgyalt felkelőkkel

Az Egyesült Államok távozó bagdadi nagykövete elismerte: találkozott a felkelőcsoportok képviselőivel, hogy bevonja őket az iraki politikai folyamatba - írta helyi idő szerint vasárnap internetes oldalán a The New York Times

Zalmay Khalilzad a lapnak adott interjúban feltárta, hogy tárgyalásokat folytatott a különböző csoportokkal az iraki választásokat követően és az iraki kormány megalakítása idején, még a szamarrai síita mauzóleum 2006. februári felrobbantása előtt. A terrorcselekményt követően is voltak találkozók - tette hozzá a diplomata.

Az észak-iraki városban történt merénylet volt a szikrája annak a példa nélküli erőszakhullámnak, amely a síiták és a szunniták között kirobbant Irakban, főleg a fővárosban, Bagdadban.

A The New York Times megjegyezte, hogy ez az első alkalom, amikor egy felelős amerikai tisztségviselő elismerte a párbeszéd tényét. A megbeszélések 2006-ban kezdődtek, és az első kísérletek voltak arra, hogy folyamatos kapcsolatot teremtsenek magas rangú amerikai tisztviselők és a szunnita felkelés vezetői között.

Az újság szerint a nagykövet Jordániában találkozott az Iraki Iszlám Hadsereg és az 1920-as Forradalom Brigádjai nevű befolyásos nemzeti csoport képviselőivel. Khalilzad nem kívánt részletekkel szolgálni találkozóiról, de más amerikai tisztviselők hozzátették, hogy ezek a találkozók a szamarrai merényletet követően zajlottak le.

A nagykövet magatartása merőben ellentétes a Bush-kormányzat más tisztviselőiével, akik elleneztek minden kapcsolatot a felkelőkkel. A gyakorlatias diplomata ugyanakkor többször is hangoztatta, hogy az amerikai és az iraki kormánynak kilátásba kell helyeznie az amnesztiát az iraki felkelőknek.

Bush kormányzat Khalilzadot az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetévé nevezte ki, posztját Bagdadban a jövőben az 57 éves Ryan Crocker látja el, aki korábban Pakisztánban volt nagykövet

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?