Törökország újabb fejezetet nyithat a csatlakozási tárgyalásokon
Hosszú szünet után Törökország újabb fejezetet nyithat meg az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásain: az Európai Unió tagállamainak nagykövetei szerdán Brüsszelben beleegyeztek, hogy a két fél megkezdheti a vállalat- és iparpolitikával kapcsolatos kérdések megvitatását.
Az ankarai vezetés ugyanis hiába terjesztette ki a Törökország és az EU közötti vámuniós megállapodást az Európai Unió tíz új tagországára, köztük a görög lakosságú Ciprusi Köztársaságra (ez előfeltétele volt a csatlakozási folyamat elkezdésének), az egyezményt nem hajlandó teljes mértékben alkalmazni a ciprusi görögökre - azaz nem nyitja meg kikötőit, repülőtereit a Ciprusi Köztársaság hajói, repülői előtt. A nicosiai vezetés viszont emiatt tavaly megvétózta a csatlakozási tárgyalások továbbvitelét, újabb fejezetek megkezdését. S mivel az akkori, soros EU-elnökség, a finnek minden közvetítési kísérlete kudarcot vallott, a tagállamok tavaly decemberben úgy döntöttek, hogy az ankarai álláspont megváltoztatása végett nyolc tárgyalási fejezetet felfüggesztenek, azaz megnyitásukat a vita megoldódásától teszik függővé.
Ugyanakkor ez a határozat lehetővé tette, hogy a "tilalmi listán" nem szereplő kérdésekben mégis történjenek előrelépések. Ennek köszönhető a mostani döntés a vállalat- és iparpolitikai fejezet megnyitásáról (erre egyébként csütörtökön kerül majd sor), s mind Ankara, mind az Európai Bizottság azt reméli, hogy még a mostani, német EU-elnökség alatt, azaz június végéig további 3 fejezet tárgyalását lehet megkezdeni. Ugyanakkor - mint Brüsszelben figyelmeztetnek - egyetlen fejezetet sem lehet lezárni, amíg Törökország nem teljesíti a vámunió kiterjesztéséből fakadó kötelezettségeit.
Törökország ez utóbbit attól teszi függővé, hogy az EU vessen vége a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság elszigetelésének. 2004-ben, a sziget újraegyesítéséről szervezett népszavazás kudarca után Brüsszel ígéretet tett erre (pénzügyi segítséget és olyan preferenciális kereskedelmi szabályok életbe léptetését javasolva, amelyek megkönnyítenék az EU-ba irányuló észak-ciprusi exportot). A nicosiai vezetés viszont ezt megakadályozta, attól tartva, hogy ez az Észak-ciprusi Török Köztársaság közvetett elismerése lenne, ami számára elfogadhatatlan.