Fészket rakott a címerállat
A fehérfejű rétisas, az Egyesült Államok címerállata 200 esztendő után először fészkel Philadelphiában, ahol egykoron a Függetlenségi Nyilatkozatot és az Amerikai Alkotmányt írták.
Az illetékes szerv adatai szerint Philadelphiában kétszáz éve nem volt példa rá, hogy fehérfejű rétisas fészket rakott volna, ezért a városban megtelepedett pár igazi szenzáció. Bár az az elhagyatott udvar, ahol a két madár fészkel, veszélyben van, mivel egy 150 millió dolláros árupiac felépítését tervezik mellette, az udvarban pedig új tengerészeti állomást akarnak létrehozni.
Hiába címerállat a fehérfejű rétisas, bőszen vadászták, mert a kitömött madárnak nagy volt a keletje. Aztán jöttek a DDT-típusú növényvédő szerek, s ezek a kipusztulás szélére juttatták a gyönyörű ragadozókat: e méreganyagok a táplálékláncon végighaladva halmozódtak fel a fehérfejű rétisasok szervezetében. A DDT betiltása és az aktív védelem megindulása óta van újra remény a faj életben maradására.
Ma mintegy hétezer pár él már az Egyesült Államokban, ami jelentős növekedés az 1963-as 487 párhoz képest. Pennsylvaniában tavaly 117 fészkelő párt tartottak nyilván, míg az 1970-es évek elején két-három pár volt mindössze.
Az amerikai környezetvédelmi hatóságok egyébként annyira felbátorodtak a madárfaj jelentős szaporodásán, hogy június 29-én arról döntenek, levegyék-e a fehérfejű rétisast a veszélyeztetett fajok szövetségi listájáról.