Iraki csapatkivonási tervet készít a Pentagon
A Pentagon iraki csapatkivonási tervet és az 1980-as évekbeli salvadori tapasztalatokra építő új stratégiát készít - értesült a Los Angeles Times.
A washingtoni védelmi minisztérium tervezői többlépcsős csapatkivonási menetrend összeállításán és az iraki biztonsági erők továbbképzési programján dolgoznak arra az esetre, ha a jelenlegi létszámnövelési taktika nem válna be, vagy ha a kongresszus kisiklatná a háború folytatását célzó politikát - írta hétfői számában a liberális újság.
A tervezés egyelőre kezdeti stádiumban van és a bagdadi biztonsági tervek alakulásának függvényében folytatják - tudta meg nevük elhallgatását kérő tisztségviselőktől és pentagonbeli tanácsadóktól a lap. A tervek azzal összhangban készülnek, hogy Robert Gates védelmi miniszter a kongresszusban februárban közölte: a csapaterősítési elképzelés sikertelensége esetén átcsoportosítják a csapatokat úgy, hogy "kikerüljenek a veszélyzónából".
Az újság felhívta a figyelmet: a salvadori modellt követő esetleges jövőbeni stratégia "éles szakítást" jelent George Bush elnök jelenlegi politikájával, amely a felkelők akcióinak katonai erővel való elfojtását irányozza. "A világnak ez a része nehezen viseli idegen erők jelenlétét (...) viszonylag rövid ideig tart az a lehetőség, amelyet ki lehet használni" - fogalmazott egy magas rangú tisztviselő, aki szerint egy ponton túl visszafelé sül el az a törekvés, hogy egy nagy amerikai katonai erővel befolyásolják az események menetét.
A csapatkivonási tervezés úgy kezdődött meg, hogy a Pentagonon belül nagyon nagy a feszültség az iraki taktikát illetően. Némelyek az iraki csapatok jelenlegi parancsnokát, David Petraeus tábornokot támogatják, aki Bagdad és környéke védelmét tartja fontosnak, mások John Abizaid tábornok, a közel-keleti erők volt parancsnoka által szorgalmazott elképzelés mögé állva minél előbb átadnák az ellenőrzést az iraki biztonsági erőknek.
Nagy katonai erő felvonultatásával szemben, amelyre egykor Vietnam volt a példa, most pedig Irak, az Egyesült Államok a salvadori hadsereg támogatására mindössze 55 zöldsapkást küldött a közép-amerikai államba a lázadók elleni harcokban 1981 és 1992 között. Az amerikai szerepvállalás megítélése máig ellentmondásos. A bírálók szerint Washington szemet hunyt a kormány által támogatott halálosztagok működése felett, sőt, támogatta is azokat. Mások viszont azt hangsúlyozzák, hogy az amerikai szakemberek segítségével a salvadori hadsereg hatékonyabbá vált és le tudta törni az ellenállást. Az utóbbi hetek kongresszusi meghallgatásain és zárt körű rendezvényeken Peter Pace tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke többször utalást tett Salvadorra. Mint a Los Angeles Times megtudta, a salvadori terv támogatói abban gondolkodnak, hogy körülbelül ezer katonai tanácsadó dolgozna majd Irakban.