2007. február. 22. 18:03 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 22. 17:58 Világ

Olasz kormányválság: a Forza Italia "áthidaló kormányt" akar

Rövid időre szóló mandátummal rendelkező, "áthidaló kormány" létrehozását szorgalmazta csütörtökön a Silvio Berlusconi vezette jobboldali Forza Italia (FI) párt Romano Prodi olasz miniszterelnök kabinetjének előző napi lemondása után.

 

Renato Schifani, az FI szenátusi csoportjának vezetője szerint az átmeneti kormány fő feladata a jelenlegi választási törvény módosítása lenne, azt követően pedig új parlamenti választásokat kellene kiírni az országban. Schifani úgy vélekedett: elegendő lenne annyi változtatás, hogy a szenátusban többséget szerző pártokat is "jutalmazzák" mandátumokkal, mint ahogyan jelenleg a képviselőházi választások esetében történik, és ezzel stabilabb lenne az olasz törvényhozás. Hozzátette ugyanakkor, hogy a jobboldali erőknek tulajdonképpen nem is lenne erre szüksége, mert a legújabb közvélemény-kutatások szerint a jobboldali pártok 12 százalékkal vezetnek a most leköszöntő baloldali kormánykoalíció, az Unió előtt.

Az olasz választási törvény, amelyet a tavalyi választások előtt éppen a Berlusconi vezette parlamenti többség szavazott meg, sokak szerint a belpolitikai instabilitás egyik oka, ugyanis jelentős többséget biztosított az Uniónak a képviselőházban, a szenátusban viszont mindössze egy plusz mandátummal rendelkeztek a kormánypártok az ellenzékkel szemben. Így fordulhatott elő, hogy a Massimo d,Alema külügyminiszter által szerdán előterjesztett külpolitikai programbeszéd az ellenszavazatok és a tartózkodások miatt nem kapta meg az elfogadásához szükséges 160 szavazatos többséget.

A Forza Italia jelenleg Olaszország legnagyobb pártja. A 2006. áprilisi választásokon a képviselőházban 23, míg a szenátusban 24 százalékkal részesült a voksokból.

A csütörtöki nap folyamán Giorgio Napolitano államfő előbb a két házelnököt, Franco Martinit és Fausto Bertinottit fogadta a kormányválsággal kapcsolatos konzultációk keretében, majd következtek az egyes pártok vezetői. Az eddigi nyilatkozatokból egyre inkább az előre hozott választások képe rajzolódik ki, mert többen is a kormánykoalíció lehetséges kiszélesítése ellen foglaltak állást. Gianfranco Fini, a jobboldali Nemzeti Szövetség (AN) vezetője kategorikusan elutasította a Prodi vezette Olajág (Ulivo) elképzelését, amely szerint Berlusconi pártszövetsége, a Szabadságjogok Háza (CdL) egyes képviselőivel erősítenék meg a kormányoldalt. "Senki sem fog átállni" - szögezte le Fini a római La Repubblica című napilap on-line kiadásának. Pierferdinando Casini, a kereszténydemokraták elnöke pedig úgy nyilatkozott, hogy nem hajlandó részt venni olyan kormányban, amelyet a radikális baloldal képviselőivel bővítenének ki. Megszólalt maga Berlusconi is. A volt kormányfő egy tv-interjúban kifejtette: számos kiváló személyiség áll készen, hogy átvegye a süllyedő hajót és megbízhatóan kormányozzon. Egyúttal hangsúlyozta, hogy szerinte eleve kudarcra ítélt a Prodi-kormány feltámasztására tett bármilyen kísérlet.

Közben a Újjáalapított Kommunista Párt vasárnapra nagygyűlést hirdetett, amelynek célja a Prodi-kormány melletti kiállás lesz.

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.