2007. február. 19. 19:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 19. 19:18 Világ

Szerbia konstruktivitást ígér a bécsi Koszovó-értekezletre

Vojislav Kostunica szerb miniszterelnök szerint a belgrádi küldöttség teljes mértékben konstruktív lesz a szerdán Bécsben kezdődő koszovói státustárgyalásokon, de elvitat majd minden álláspontot, amely sérti Szerbia szuverenitását.

Az RTS belgrádi tévéállomás idézte hétfőn Kostunicát, aki szerint a belgrádi delegáció "maradéktalanul előkészített" javaslattal indul a tárgyalásokra. "Álláspontunk a szerb alkotmányt, az ENSZ-alapokmányt, a nemzetközi rendre, a békére és stabilitásra vonatkozó ismert egyetemes elveket veszi alapul" - hangoztatta Kostunica, aki szerint a küldöttség el fogja vitatni az Ahtisaari-javaslat minden egyes kitételét, amely sérti a nemzetközi jogot és önkényesen átszabja Szerbia államhatárát.

"Teljes mértékben konstruktívak leszünk, és idejekorán - tárgyalásos úton - figyelmeztetni fogunk arra, hogy a teljes Ahtisaari-dossziét hozzá kell illeszteni a hatályos nemzetközi normákhoz. Egyértelmű, hogy ellenkező esetben az ENSZ Biztonsági Tanácsa elutasít minden kísérletet, amely elveszi Szerbiától, mint a szuverén országtól és ENSZ-tagállamtól területének 15 százalékát" - mondta Kostunica.

Aleksandar Simic, a belgrádi küldöttség tagja ehhez annyit tett hozzá: a delegáció ellenezni fogja, hogy a koszovói határ ellenőrzését tartományi szervek végezzék, hogy Koszovónak lehet fegyveres ereje, s hogy a tartomány nemzetközi szerződéseket köthessen és birtokolhassa Szerbia vagyonát.

A küldöttség azzal a javaslattal is szembeszegül, hogy Koszovónak olyan alkotmányos-jogi rendszere legyen, amelynek semmi köze sincsen Szerbia alkotmányos rendjéhez, hogy a koszovói szerbeket valamifajta nemzeti közösségként és nem államalkotó népként kezeljék, a koszovói szerb ortodox egyházat pedig olyan egyházként, amely nem kötődik egészében Szerbiához és a szerb néphez.

A belgrádi és pristinai küldöttség szerdán - közel nyolc hónapos szünet után - ismét tárgyalóasztalhoz ül Bécsben. A belgrádi küldöttség a szerb parlament által már elutasított Ahtisaari-terv megtorpedózására készül, a pristinai delegáció a Koszovó államiságára vonatkozó javaslatok megerősítését várja a bécsi tárgyalásoktól.

Közben Udvardi Iván szakállamtitkárt, a Külügyminisztérium politikai igazgatóját hétfőn szerb tárgyalópartnerei úgy tájékoztatták, Szerbiában nagyra tartják a koszovói rendezéssel kapcsolatos magyar álláspontot.

A magyar diplomata azért érkezett Belgrádba, hogy tájékoztassa a szerb vezetést Magyarország koszovói rendezéssel, illetve Szerbia EU-integrációjával kapcsolatos álláspontjáról, s a Koszovó státusáról szóló bécsi tárgyalások előtt tájékozódjon Belgrád álláspontjáról.

Belgrádban nagyra értékelik, hogy Magyarország a koszovói rendezést - mint az Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek az EU soros elnökségét ellátó Angela Merkel német kancellárhoz írt hó elejei leveléből is kitűnik - a térség stabilitásának összefüggésében szemléli. Ugyancsak egyezik Belgrád és Budapest álláspontja abban, hogy az Ahtisaari-tervezetet nem kell változatlan formában elfogadni, hanem tárgyalni kell Koszovó státusáról azért, hogy létrejöjjön egy minimális konszenzus.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.