2007. február. 15. 18:56 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 15. 19:44 Világ

Lemondott a palesztin miniszterelnök

Benyújtotta lemondását Iszmáil Haníje palesztin miniszterelnök csütörtökön, hogy megnyissa az utat a véres belharcok lezárása és a nyugati bojkott remélt lezárása érdekében felállítandó nemzeti egységkormány megalakulása előtt. Haníje Mahmúd Abbász palesztin elnöknek nyújtotta be lemondását, aki azonnal meg is bízta őt az egységkormány megalakításával.


 
A lemondást és a megbízást a két vezető közösen jelentette be. A palesztin elnök mellett álló Haníje az eseményen arról beszélt, hogy az egységkormány új korszakba vezeti el a palesztinokat.
 
A nemzeti egységkormány koalíciós kabinet lesz, hiszen a szaúd-arábiai Mekkában a múlt héten kötött hatalommegosztási megállapodás értelmében a testületbe bevonják az Abbász vezette Fatah mozgalom tagjait is.
 
A radikális iszlamista Hamászt és a mérsékeltebbnek tekintett Fatahot éles hatalmi viszály állította szembe az elmúlt egy évben. Ez időnként véres belharcokba torkollott; a nemzeti egységkormány felállításától - a hatalomnak az eddig szembenálló felek közötti megosztásától - most a testvérharcok beszüntetését várják a palesztinok.
 
Másik fontos várakozásuk a nyugati bojkott beszüntetése. A nyugati országok ugyanis beszüntették a Hamász-kormány közvetlen segélyezését annak tavaly márciusi megalakulása után, követelve, hogy a kabinet ismerje el az addigi izraeli-palesztin békemegállapodásokat, mondjon le az erőszak alkalmazásáról és ismerje el Izrael Állam jogát a létezésre. A Hamász erre nem volt hajlandó, a közvetlen segélyek megvonása pedig a pénzügyi összeomlás szélére sodorta a Palesztin Hatóságot, amely így nem tudott bért fizetni a közalkalmazottaknak.
 
A nyugati bojkott felszámolásának kilátása egyelőre bizonytalannak tűnik. Abbász tanácsadói csütörtökön közölték: az Egyesült Államok arról tájékoztatta a palesztin elnököt, hogy mellőzni fogja a jövendő Hamász-Fatah koalíciós kormányt, mert az nem ismeri el nyíltan Izraelt. Washington hozzáállása súlyos csapás Abbász számára, aki a hatalommegosztással próbál véget vetni a palesztin belharcoknak és a bojkottnak. Az Egyesült Államok (nyilvánosan) mindeddig nem nyilvánított véleményt a hatalommegosztásos megállapodásról. A palesztin elnök az amerikai álláspontról szerdán egy magas rangú külügyminisztériumi tisztségviselőtől telefonon kapott tájékoztatást, majd csütörtökön egy amerikai diplomata ugyanezt az üzenetet személyesen adta át neki.
 
Száeb Erekat palesztin közvetítő csak annyit tudott mondani, hogy a washingtoni illetékesek a palesztinok számára világossá tették: bármilyen kormány is jön létre, annak tartani kell magát a közel-keleti kvartett (az Európai Unió, az ENSZ, az Egyesült Államok és Oroszország) alapelveihez, amelyeknek értelmében el kell elismerni Izrael Államot, le kell mondani az erőszakról, és el kell fogadni a korábbi izraeli-palesztin megállapodásokat.
 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.