2007. február. 14. 17:42 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 14. 17:47 Világ

Berlusconi elleni merényletet is fontolgattak a Vörös Brigádok

Konkrét célpontokat is kiszemelt a Vörös Brigádok "új generációjának" tekintett szélsőséges csoport, amelynek 15 tagját a hét elején tartóztatták le - közölte szerdán az olasz parlamentben Giuliano Amato belügyminiszter.

Amato még korábban elmondta, hogy a hatóságoknak vélhetően sikerült megakadályozniuk egy konkrét támadást. Szerdán a parlamentben megnevezett több konkrét célpontot és több olyat is, amelyeknek megtámadását csak latolgatták a szélsőségesek. Konkrét célpontként említette a Libero konzervatív napilap székházát és Pietro Ichino olasz munkajogi szakértőt, aki nagyobb rugalmasságot sürget a közalkalmazotti szférában. Az újságszékház elleni merényletet "figyelmeztetőnek" szánták, ezért szabadnapon akarták elkövetni - fejtette ki.

Emellett "fontolóra vettek" - fogalmazott Amato - merényleteket a Silvio Berlusconi volt kormányfő, jobboldali politikus milánói háza, az ENI olasz olajvállalat, valamint közelebbről meg nem nevezett olaszországi izraeli érdekeltségek ellen is. Szintén felmerült célpontként a Rupert Murdoch ausztrál sajtómágnás olaszországi médiavállalata, a Sky Italy is.

A miniszter beszámolója szerint kapcsolat volt a csoport és szervezett bűnözői körök, közelebbről a calabriai maffia között. Amato elmondta, hogy hétfőn átkutattak 33 lakást, ahol fegyvereket - egy Kalasnyikov géppuskát és néhány revolvert - találtak, valamint propagandaanyagokat. A La Repubblica napilap azt írta szerdán, hogy "nagy fegyverkészletet", fedeztek fel a letartóztatásokat követően. Akár száz automata fegyverről is szó lehet az újság szerint, de ezt Amato nem erősítette meg. A 15 letartóztatotton kívül hetven személlyel kapcsolatban folyik eljárás.

A hétfőn elfogottakat terrorszervezethez tartozással gyanúsítják. Nyolcukról kiderült, hogy a legbefolyásosabb olasz szakszervezet, az ötmillió tagot a soraiban tudó CGIL tagjai, akiket a szakszervezet azonnal kizárt. A kihallgatás során ketten a CGIL-tagok közül azt mondták, hogy politikai fogolynak tekintik magukat. A szakszervezet ezzel kapcsolatban kijelentette: "ki akarjuk deríteni, milyen szerepet játszottak a gyanúsítottak a szervezetben. Mindenkinek tisztában kell lennie vele, hogy a szakszervezet az erőszak minden formáját elutasítja." Milánóban terrorizmusellenes tüntetést tartott a CGIL, a vezetőség pedig szolidaritásáról biztosította Berlusconit.

Olaszországot sokkolta a csoport leleplezése. "A Vörös Brigádok visszatértek és készek lőni, akárcsak a '70-es években" - írta a La Repubblica, amely Európában egyedülálló visszatérésről ír. Padovában szerdára virradóra felgyújtották a letartóztatásokhoz vezető nyomozást irányító rendőrtiszt házának a kapuját. Milánóban erőszakos ideológia terjesztése miatt őrizetbe vettek négy embert, akik a csoport tagjai melletti szolidaritásra buzdító röplapokat osztogattak.

Az "újgenerációs" terroristacsoport Kommunista Párt - Politikai-Fegyveres Szárnynak nevezi magát. Vezetője a régóta körözött Alfedo Davanzo, a régi Vörös Brigádok tagja. Szakértők szerint a csoport szoros ideológiai rokonságot mutat az 1970-80-as években tevékenykedő Vörös Brigádok terroristaszervezettel. A "történelmi" Vörös Brigádok nevéhez véres merényletek fűződnek, többek között Aldo Moro kereszténydemokrata politikus, egykori miniszterelnök meggyilkolása.
 
Hirdetés