2006. december. 18. 20:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 18. 19:13 Világ

Kirgiz-amerikai diplomáciai vita egy emberölésből

A kirgizisztáni amerikai nagykövetség elutasította a kirgiz kormány kérését, hogy oldják fel meg annak az amerikai katonának a büntetőjogi mentességét, aki december elején a Biskek melletti amerikai légitámaszponton lelőtt egy kirgiz teherautó-sofőrt. A kirgiz elnök a támaszpont bezárásával fenyeget.

A Biskek meletti Manaszon működtetett támaszpont illetékesei szerint a katona jogos önvédelemből lőtt, mert a kirgiz férfi késsel fenyegette őt. A kirgiz külügyminisztérium kérte a katona mentességének megszüntetését, hogy a kirgiz hatóságok is lefolytathassák saját nyomozásukat.

A nagykövetség álláspontja szerint a támaszponton szolgáló katonák egy Kirgizisztánnal kötött 2001-es megállapodás értelmében az Egyesült Államok joghatósága alá tartoznak, következésképp "az Egyesült Államok fogja eldönteni, hogy szükség van-e és milyen további lépésekre az ügyben".

Az incidens nyomán a biskeki parlament határozatot fogadott el, amelyben erélyes válaszlépésre szólította fel a kormányt. Sok képviselő az amerikai katonák teljes kiutasítását követelte. Megszólalt később Kurmanbek Bakijev államfő is, aki kijelentette a televízióban, hogy "ha az amerikai katonák törvénytelenséget követnek el, jogunk kell, hogy legyen az elítélésükre".

A kirgiz elnök az üggyel kapcsolatban felvetette, hogy esetleg "felgyorsítják az amerikai katonák távozását Manasz támaszpontról", mivel szerinte az afganisztáni háború már véget ért.

Mintegy ezer amerikai katona állomásozik Kirgizisztánban a bérbe vett légitámaszponton. Ennek a bázisnak nagy szerepe van a szomszédos Afganisztánban zajló amerikai katonai műveletek logisztikai támogatásában, főleg azóta, hogy Üzbegisztában be kellett zárni a térségben lévő másik légitámaszpontjukat. Másfelől az amerikai-kirgiz támaszpont-használati egyezség fontos bevételi forrás az eladósodott volt szovjet köztársaság számára.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.