Másodszor lesz női elnök Svájcban
Micheline Calmy-Rey svájci külügyminiszter asszony 2007-ben Svájc történelmének második női elnökeként tölti hivatali idejét. A nem mindennapi, temperamentumos 61 éves hölgy a szerdai választáson 1939 óta a második legrosszabb eredményt érte el, azóta, hogy a parlamenti képviselők a népszerűtlen Marcel Pilet-Golazt a náci Németország irányában tett közeledési kísérleteiért megbüntették.
A svájci külpolitika neki teljesen mást jelent © AP |
A külügyminiszter asszony nyomban tudta, hogy kiknek köszönheti a választási eredményt. A televízióban ugyanis nem minden gúny nélkül jelentette ki a szociáldemokrata Micheline Calmy-Rey, hogy sokan azt tartják a legjobb svájci külpolitikának, ha "egyáltalában nem folytatnak külpolitikát és annak örülnének a leginkább, ha a külügyminiszter asszony az ország mind a négy hivatalos nyelvén hallgatna".
Az oldalvágás mindenek előtt a jobboldali populista Svájci Néppártnak (SVP) szólt, amelyről a szociáldemokraták gyanítják, hogy a szavazásról távol maradt 30 képviselő többsége az SVP soraiból került ki. A szociáldemokraták szerint ugyanis Calmy-Rey egy "szociális, nyitott és modern Svájc" híve, amivel éppen az ellenkezője annak, amit a SVP akar.
Valójában a külügyminiszter asszony sokkal messzebbre merészkedett a nemzetközi parketten, mint amennyire az szokás a hagyományosan semleges Svájcban. Nemzetközi közel-keleti konferenciát hívott össze Genfbe és még ennél is jobban felkavarta a kedélyeket a palesztinok iránti baráti magatartása, ami Jasszer Arafat sírjánál tett látogatásával tetőzött. Ezzel politikai tabut tört meg. A külpolitikát Svájcban különben is a kereskedelem fejlesztésének diszkrét formájaként kezelik.
Svájcban az államelnöki tisztség nem jár együtt különleges hatáskörrel, mint Nyugat-Európa csaknem valamennyi parlamenti demokráciájában. A szövetségi elnököt rotációs eljárással egy évre választják és a hét tagú kormányban csupán "primus inter pares" - első az egyenlők között. Továbbra is megtartja szakminiszteri tárcáját, ami sok "szükségtelen" reprezentációs költséget takarít meg a svájciak számára. Azt a nem hivatalos tilalmat, hogy szövetségi elnök hivatali ideje alatt nem utazhat külföldre, néhány évvel ezelőtt megszüntették. Ennek a tilalomnak ugyanis aligha tett volna eleget az a Calmy-Rey, aki röviddel a cunami katasztrófa után Thaiföldre látogatott.