Feloldották a kijárási tilalmat Bagdadban
Feloldották hétfőn a bagdadi kijárási tilalmat, amelyet három nappal korábban vezettek be a 202 halálos áldozatot követelő szadrvárosi merényletsorozat miatt, de a légkör továbbra is feszült a fővárosban, és az emberek félnek esetleges újabb erőszakcselekményektől.
A kijárási tilalom feloldásával együtt a nemzetközi repülőtér zárlatát is megszüntették, így Dzsalal Talabani államfő elutazhat a rajta kívül az iráni és a szíriai elnök részvételével megrendezendő teheráni hármas csúcsértekezletre, amelyet Mahmúd Ahmadinezsád hívott össze, hogy megvitassák, hogyan vethetnének véget az iraki erőszakhullámnak, a polgárháborúhoz közeli helyzetnek és annak, hogy ez kiterjedjen az egész térségre.
A teheráni után lesz egy másik csúcstalálkozó is a héten a térségben: II. Abdalláh jordániai király Ammánban látja vendégül George Bush amerikai elnököt és Núri al-Máliki iraki miniszterelnököt. A király szerint e találkozón kell történnie már "valami drámainak", mert "az iraki erőszak spirálja kezd ellenőrizhetetlenné válni".
Irak 2003. márciusi amerikai megszállása óta nem volt olyan súlyos merénylet, amely annyi áldozatot követelt volna, mint a csütörtöki összehangolt robbantássorozat a főleg síiták lakta bagdadi negyedben. Lehetséges hatását tekintve azzal a merénylettel hasonlítják össze, amelyet februárban követtek el egy szamarrai síita szentély ellen, s amely tulajdonképpen elmérgesítette a síiták és a szunniták közötti gyilkos ellenségeskedést.
Háromheti szünet után folytatódott hétfőn Bagdadban a Szaddám Huszein volt diktátor elleni második per. Ez már a 22. tárgyalási napja volt ennek a pernek, amelyben azzal vádolja őt és hat társát a bíróság, hogy az iraki hatalom 1987-1988-ban hadműveletet indított az ország kurd lakossága ellen, s abban mintegy 180 ezer ember halálát okozta.
Az iraki amerikai erők közleményben bejelentették, hogy egy bagdadi hadműveletben vasárnap meghalt három amerikai katona, további kettő pedig megsebesült. Egyéb részleteket nem közöltek. Velük 2876-ra nőtt a 2003-as iraki megszállás óta az országban meghalt amerikaiak száma a Pentagon által kiadott adatok összesítése alapján.
A brit védelmi minisztériumból származó tájékoztatás szerint váratlanul Irakba érkezett hétfőn David Cameron, az ellenzékben lévő brit toryk vezére. A konzervatív politikus Bászrába utazott, hogy ott támogatásáról biztosítsa a déli országrészben állomásozó brit katonákat. Ez Cameron első látogatása az Irakban lévő, jelenleg mintegy 7100 főnyi brit erőknél.