2006. október. 18. 08:49 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 18. 08:52 Világ

Ultimátumot adtak az elrabolt olasz újságíró afgán fogva tartói

Az Afganisztánban elrabolt olasz újságíró fogva tartói azt követelik, hogy Olaszország szolgáltassa ki nekik az iszlámról keresztény hitre áttért, menekült státust kapott afgán férfit cserébe az újságíró életéért - közölte a válságövezetekre szakosodott PeaceReporter olasz internetes napilap kedden.

Gabriele Torsellót és afgán tolmácsát múlt héten rabolta el öt fegyveres Afganisztán déli részén. A túszejtők hétfőn ismét kapcsolatba léptek az Emergency olasz segélyszervezet által Laskargáh városban működtetett kórház biztonsági főnökével, és közölték vele, hogy négy napot adnak követelésük teljesítésére.

A 41 éves Abdul Rahmán felekezeti üldöztetés jogcímén idén márciusban kapott menekültstátust Olaszországban. Hazájában perbe fogtak, és halálbüntetés fenyegette, mert áttért az iszlámról a kereszténységre.

Massimo D'Alema olasz külügyminiszter hétfőn közölte, hogy Olaszország „aktiválta minden kapcsolatát”, hogy megpróbálja elérni Gabriele Torsello szabadon bocsátását.

A 36 éves Gabriele Torsello hivatalosan Londonban lakik, egy gyermek édesapja, és felvette az iszlám vallást. Szabadúszó újságíróként több ország tömegtájékoztatási eszközének dolgozik. Az utóbbi tíz évben a világ több válságövezetében dolgozott, így Kasmírban, Albániában, Líbiában és - már egy éve - Afganisztánban. Laskargáh városból, Hilmend tartomány székhelyéről éppen Kandahárba utazott, amikor olasz sajtóértesülések szerint tálibok elrabolták.

Másfél héttel ezelőtt Afganisztán kevésbé veszélyes, északi részén gyilkoltak meg két német újságírót ismeretlen merénylők. A Deutsche Welle német rádióállomás két munkatársa Baglán tartományból Bámiján tartományba utazott, amikor megtámadták és agyonlőtték őket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.