2006. október. 16. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 16. 12:49 Világ

49 államnak van atomfegyvere, vagy képes azt előállítani

Legalább 49 ország rendelkezik atomfegyverrel, illetve képes atomfegyvert előállítani - jelentette ki hétfőn egy bécsi szemináriumon a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója.

Mohamed el-Baradei úgy fogalmazott, hogy a globális feszültségektől terhes világban egyes államok alkalmazhatják a gyakorlatban műszaki ismereteiket, és a birtokukban lévő technológia segítségével atomfegyvert készíthetnek.

A NAÜ szakemberei úgy vélekednek, hogy az atomfegyver előállításának képessége - mind a műszaki lehetőséget, mind a hasadóanyag birtoklását tekintve - nukleáris fegyverkezési versenyhez vezethet. Ebben pedig egyes államok esetleg túltehetik magukat az atomfegyver alkalmazásának a tilalmán.

A nukleáris fegyverkezési versenyről zajló vita ismét előtérbe került azután, hogy Észak-Korea a múlt héten bejelentette: földalatti atomrobbantást hajtott végre.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.