2006. október. 07. 13:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 07. 13:59 Világ

Merkel az uniós bővítési stopról

Az Európai Unió nem képes belátható időn belül további tagokat befogadni azokon kívül, akikkel már megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások - jelentette ki Angela Merkel német kancellár.

A német kormányfő saját internetes oldalán ma közzétett videó-üzenetében a 2007 januárjában kezdődő német soros EU-elnökség programját körvonalazta. Említést tett a Horvátországgal és Törökországgal folyó csatlakozási tárgyalásokról. Az utóbbival kapcsolatban Merkel, aki a napokban tért haza ankarai és isztambuli látogatásáról, figyelmeztetett: "elfogultság nélkül" kell a török csatlakozás kérdését kezelni.

A kancellárasszony szerint a német elnökség feladata lesz, hogy "Európát a polgárokhoz közelibbé kell tenni", és meg kell próbálni választ adni a "szkeptikus kérdésekre". "Nincs-e túl nagy bürokrácia? Képes-e Európa megvédeni biztonságunkat? Nem vagyunk-e túlhaladottak, mert nem rögzítjük világos módon határainkat Európában?" - idézte Merkel e kérdéseket.

Ami a jelenleg holtponton lévő európai alkotmánytervezetet illeti, a német kormányfő megjegyezte: Európának olyan alkotmányos szerződésre van szüksége, amely tisztázza, hogy melyek Európa, és melyek a nemzetállamok kötelességei. "Sokan attól félnek, hogy mindent Európa irányít, márpedig ennek nem szabad bekövetkeznie" - tette hozzá.

Merkel szerdán találkozik Berlinben José Manuel Barrosóval, az EU-bizottság elnökével, hogy a német EU-elnökség súlyponti feladatairól tárgyaljanak.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.