2006. szeptember. 28. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 28. 19:26 Világ

Kémügy miatt rúgta össze a port Oroszország és Grúzia

Oroszország hazarendelte tbiliszi nagykövetét konzultációkra, miután Grúziában letartóztatták orosz katonatisztek egy csoportját kémkedés gyanújával.

Moszkva egyúttal bejelentette, hogy már pénteken megkezdi a Grúziában lévő orosz intézmények alkalmazottai és családtagjaik egy részének hazaszállítását. A külügyi tárca eltanácsolta az orosz polgárokat a grúziai utazástól.

Szergej Ivanov védelmi miniszter óva intette a Grúziában állomásozó orosz erők katonáit és családtagjaikat attól, hogy kimenjenek az utcára. "Grúziában a banditizmus állami méreteket öltött" - indokolta utasítását Ivanov az Interfax szerint.

A tbiliszi orosz konzulátus előzőleg leállította a vízumkiadást grúz állampolgárok számára. Ezt a lépést Nino Burdzsanadze grúz parlamenti elnök szankcióként és politikai zsarolásként értékelte.

Vano Merabisvili grúz belügyminiszter olyan videoképsorokat tárt a média elé, amelyeken állítólag az orosz vezérkar felderítő főnökségének tisztjei láthatók, amint valamilyen tárgyakat cserélnek ki pénzre grúz állampolgárokkal. Egyben közreadta egy orosz nyelvű telefonbeszélgetés felvételét, amelyet állítólag egy orosz főtiszt folytatott grúz ügynökével a Marneulinál lévő katonai raktár körüli helyzetről.

Ez a főtiszt az orosz csapatok Tbilisziben lévő törzskarának épületébe menekült a grúz hatóságok szerint, amelyek az átadását követelik kihallgatás céljából. Ezért grúz rendőrök szerdától fogva gyűrűben tartják az épületet.

A tbiliszi orosz főhadiszállásról a Fekete-tenger parti Batumiban és a török határmelléki Ahalkalakiban lévő két bázist irányítják. Ezek még a szovjet időkből maradtak fenn, de kiürítésük 2008-ban befejeződhet.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.