2006. szeptember. 20. 10:36 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 20. 10:36 Világ

FT: a Fidesz sem volt jobb a választási kampányban

A legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph „Egy őszinte magyar” című szerkesztőségi elemzésében azt írta: Nyugat-Európában a választók meglepődhetnének azon, hogy Magyarországon zavargások törnek ki, mert a miniszterelnök bevallotta, hogy hazudott.

Ez az, amire politikusaink részéről számíthatunk, mégis Gyurcsány Ferenc „brutális nyíltsága” okozott felháborodást - áll a tekintélyes jobboldali brit lapban. A cikk szerint a magyar miniszterelnök, ahelyett, hogy mentegetné magát az őszintétlenség vádja alól - ahogy azt Tony Blair brit kormányfő tette azzal az állításával kapcsolatban, hogy Iraknak tömegpusztító fegyverei vannak -, beismerte, hogy a szocialisták vezette kormány következetesen hazudott a gazdaság állapotáról.

Érthető, ha kiszivárogtatott kijelentései sérelmeket okoztak. A választók, akik áprilisban a korábbinál nagyobb többséggel juttatták a koalíciót második mandátumához, bizonyosan úgy érzik, hogy átejtették őket.

Gyurcsány Ferenc mégis szívességet tett Magyarországnak és az egykori kommunista Európa egészének azzal, hogy felhívta a figyelmet elitjeik leplezetlen hatalmi visszaéléseire. Lehet, hogy az ezen árulásban játszott saját szerepéért állásával fog fizetni, őszinteségének azonban ösztönzésként kell szolgálnia a politikusok számára, hogy a választókkal egyenes módon beszéljenek, amikor a korábban ellazsált reformokkal kell szembenézni - áll a The Daily Telegraph szerdai elemzésében.

A lap szerint ötven évvel 1956 után Magyarország most ismét az élre állt, ezúttal arra emlékeztetve a térséget, hogy a demokratikus választás önmagában semmiképpen sem garantálja a jó kormányzást. Korábbi szerepétől függetlenül Gyurcsány megérdemel egy vállveregetést megkésett nyíltságáért - fejeződik be a brit konzervatív napilap szerkesztőségi értékelése.

A liberális irányzatú Financial Times, amely több cikkben és elemzésben is foglalkozik szerdán a magyarországi fejleményekkel, azt írta: nem sok olyan magyar van - és ez vonatkozik a választási kampányában szintén nagyvonalú költekezési ígéretekkel előálló ellenzékre is -, aki azt állíthatná magáról, hogy az elmúlt években költségvetési felelősséget követelt. A londoni üzleti napilap szerint Orbán Viktor radikális adócsökkentéseket, 8 százalékos nyugdíjemelést, valamint a lakáshitelek és a háztartási energiaárak támogatását ígérte. Az egymással versengő költekezési ígéretek miatt elemzők a választási küzdelmet Télapó-kampánynak keresztelték - áll a Financial Timesban.

Szerkesztőségi elemzésében a Financial Times azt írta: 1956-ban is tiltakozók csaptak össze rohamrendőrökkel a rádiónál; 50 évvel később, és több mint tíz évnyi demokrácia után, a Gyurcsány Ferenc elleni tüntetések ismét zavargásokká fajultak. Gyurcsánynak azonban nem szabad zavargók miatt távozásra kényszerülnie; sürgős feladata a magyar gazdaság rendbetétele.

A lap szerint Gyurcsány Ferenc nem valamilyen magyar Watergate-et ismert be; saját pártját kérlelte arra, hogy tárja fel a magyar pénzügyek rémes állapotát, és miközben ezt tette, ráirányította a figyelmet a teljes magyar politikai osztály kudarcára is. Korántsem ő az egyetlen magyar politikus, aki hazudott a gazdaságról; a Fidesz sem volt jobb a választási kampányban, sőt még több költekezést és még kevesebb adót ígért, mint a szocialisták - áll a Financial Times szerdai értékelésében.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.