A NATO szerint több katonára lenne szükség Afganisztánban
Egyetértettek a NATO-tagállamok vezérkari főnökei szombaton, varsói találkozójuk zárónapján abban, hogy több katonára lenne szükség Dél-Afganisztánban az ottani felkelők ellen vívott harcban.
Csapaterősítési ígéret ugyan egyetlen ország részéről sem hangzott el a kétnapos tanácskozáson, de a vezérkari főnökök megállapodtak arról, hogy konzultálnak kormányaikkal a további esetleges felajánlásokról.
A varsói találkozón elnöklő Ray Henault kanadai tábornok sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a NATO elégedett a katonai értelemben Afganisztán északi és nyugati részében elért haladással, ám kevésbé az a déli országrészben elért eredményekkel.
Arra a kérdésre, hogy a vezérkari főnökök tettek-e arra utalást, hogy rendelkezésre bocsátják a Dél-Afganisztánban a megdöntött vallási fanatikus tálib rezsim hívei elleni harchoz a NATO tervezői szerint szükséges 2000-2500 főnyi erősítést, a kanadai tábornok azt felelte, a vezérkari főnökök nagyon is tisztában vannak az igénnyel, de a csapatlétszám emelése politikai döntés függvénye.
A tagállamok átlagosan csak 85 százalékban tettek eleget előzetes fölajánlásaiknak, s a katonai szövetség vezetői csak az eredeti fölajánlások teljesítését kérték számon akkor, amikor csütörtökön közölték, hogy további 2000-2500 katonára, helikopterekre és szállító repülőgépekre lenne szükség Dél-Afganisztánban.
Ray Henault elmondta azt is, a tanácskozáson megvitatták az afganisztáni misszióban részt vevő egyes NATO-országok által bejelentett, csapataik bevetésével kapcsolatos korlátozásokat, igyekezve a lehető legkevesebbre csökkenteni ezek számát. Egyes tagállamok éjszakai repülési tilalmat vezettek be a NATO-kötelékben a közép-ázsiai országban állomásozó erőik számára, mások a közvetlen harci cselekményekben való részvételt nem engedélyezik katonáiknak.
A NATO-művelet keretében Dél-Afganisztánba vezényelt brit, holland és kanadai kontingensek szinte naponta szenvednek el veszteségeket. Hírek szerint különösen az Afganisztán viszonylag nyugodt északi országrészében csapatokat állomásoztató Németországra nehezedik nyomás annak érdekében, hogy küldjön erősítést délre.