2006. szeptember. 01. 16:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 01. 16:25 Világ

Még mindig rejtély a beszláni túszdráma

Két évvel a 331 halálos áldozatot követelő beszláni iskolai dráma után sem lehet pontosan tudni, mi történt az észak-oszétiai iskolában. Csak az biztos, hogy az ország polgárainak többsége egyáltalán nem hisz a hatalomnak.

„A terroristák által elfoglalt beszláni iskola ostromát, és a túszok tömeges halálát az okozta, hogy a szomszédos négyemeletes épületből több gránátot lőttek ki a tornateremre. Az első robbanásokkal kapcsolatos szemtanúi beszámolók ellentmondanak egymásnak, az is elképzelhető, hogy a terroristák által elhelyezett pokolgépek fel sem robbantak” – közölte a 2004. szeptember elejei túszdráma körülményeit kivizsgáló állami bizottság egyik tagja, Jurij Szaveljov. A bizottsági tag nyilatkozatával szembefordult a hivatalos állásponttal, mely szerint a több mint háromszáz – köztük 186 gyermek – halálába torkolló ostrom az után kezdődött, hogy az 1200 embert harmadik napja fogva tartó túszszedők felrobbantották házilag készített pokolgépeiket.

A robbanószer-szakértőként tevékenykedő Szaveljov, és a hivatalos álláspontot megkérdőjelező többi illetékes szerint több jel utal arra, hogy az észak-oszétiai hatóságok néhány órával a szeptember elsejei évnyitó előtt már tudomást szereztek a készülődő akcióról, ám a szervezetlenség miatt végül nem tudták megakadályozni az iskola elfoglalását. A hivatalos bizottság tagjai visszautasították Szaveljov feltételezéseit, azt állítva, hogy azokat semmi sem támasztja alá.

Egy napokban közzétett közvélemény-kutatás szerint egyébként a megkérdezett oroszoknak csak az öt százaléka véli úgy, hogy a moszkvai kormányzat a teljes igazságot a közvélemény elé tárta. A válaszolók fele szerint a hivatalos bizottság csak részigazságot közöl, míg a többiek úgy vélik, az orosz vezetés eltitkolja az igazságot, sőt szándékosan félrevezeti az ország polgárait.

Pénteken, az idei tanévnyitó napján egyébként országszerte megszigorították az iskolák őrzését, s mintegy 180 ezer rendőrt vezényeltek ki az általános iskolákhoz. Moszkvában egy-egy iskolára 8-10 rendőr jutott, egyes belvárosi iskoláknál az autókat sem engedték a bejárat közelébe. Idénre egyébként befejeződött az a két évvel ezelőtt indított program, melynek részeként valamennyi iskola valamennyi osztályát ellátták olyan riasztógombokkal, amelyek a helyi őrségnél, illetve a rendőrségi központnál jelzik, ha fegyveresek hatolnak be az épületbe.

Németh András / Moszkva

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.