2004. szeptember. 10. 14:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Felsőházi bizottság vizsgálja a beszláni túszdrámát

Vlagyimir Putyin elfogadta a felsőházi elnök indítványát, miszerint alakítsanak bizottságot a beszlani túszdráma vizsgálatára. Az orosz elnök utasította a biztonsági erőket, hogy adjanak meg minden szükséges tájékoztatást a bizottság munkájához.

Mindnyájan érdekeltek vagyunk abban, hogy teljes és objektív képet kapjunk a beszláni túszejtéssel összefüggő tragikus eseményekről - mondta Vlagyimir Putyin. Bár a felsőház az elnök teljes ellenőrzése alatt áll, a vizsgálóbizottság létrehozása apró engedményként értékelhető Putyin részéről az orosz és a nyugati közvéleménynek. Így Szergej Mironov házelnök szeptember 20-ra össze is hívta a Szövetségi Tanács rendkívüli ülését.



Számos, főleg nyugati szakértő olyan bizottság alakítását ajánlotta, mint amilyet az amerikai szenátus hozott létre a 2001. szeptemberi merényleteket lehetővé tevő biztonsági gyengeségek kivizsgálására.



Egy friss közvélemény-kutatás szerint a moszkvaiak sokkal kritikusabban ítélik meg a belügyi és biztonsági erők, sőt az elnök szereplését a beszlani túszválságban, mint a 2002-es moszkvai túszdrámában. A biztonsági erők akkori fellépését 82 százalékuk hagyta jóvá, míg a mostanit csak 52 százalékuk. Putyin akkori lépéseit 89 százalékuk helyeselte, míg a mostaniakat csak 59 százalékuk.



A The Moscow Times szerint Putyin a 22-es csapdájába került, a biztonsági és jogérvényesítő erők megreformálásához, soraik megtiszításához saját hatalmi bázisát kellene derékba törnie. A lap szerint naivitás lenne felkérni a biztonsági szolgálatot és a belügyi tárcát önmaga meggyógyítására. Ám ha az elnök a parlamentet kéri fel önálló vizsgálat indítására, akkor a nép - képviselői útján - elvégezhetné a piszkos munkát.

(MTI)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.