2006. július. 11. 13:43 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 11. 13:49 Világ

Tényleg bekerül Mátyás király a legnagyobb románok közé?

Mátyás király és Hunyadi János is bekerült a száz legnagyobb román közé egy román televíziós szavazójáték során, mivel a két személyiségen a magyar és a román történetírás egyaránt osztozik.

A bukaresti közszolgálati televízió hetekkel ezelőtt kezdeményezett egy olyan nagyszabású szavazójátékot, amilyet korábban a Magyar Televízió is szervezett A Nagy Könyv címen. Romániában ezúttal a projekt kezdeményezői arra voltak kíváncsiak, kit tart a lakosság a legnagyobb románnak. A kérdezés heteken keresztül zajlott, a világbajnokságról szóló adások meghívottaitól kezdve az utca emberéig nagyon sokan megnevezhették a legnagyobb románt.

Mint arról néhány hete a hvg.hu is beszámolt, többen magyar történelmi személyeket is neveztek a versenybe. Mostanra kiderült, a százas toplistán két magyar történelmi személyiségnek a neve is megjelenik. Mátyás király az összesített eredmények szerint a 61. helyen áll, jócskán megelőzve a 98. helyre került Hunyadi Jánost. A lakosság egy részének tudatában vélhetően a román történetírás szemlélete tükröződik, amely szerint e két nagy személyiség valójában román volt.

Mivel a kezdeményezők nem szabtak korlátokat, nem jelöltek meg semmilyen kategóriát, a válaszadók szívük szerint nevezhettek meg bármely területről és bármely korból személyiségeket. Ez a korlátlan szabadság a román média éles bírálatát váltotta ki. Több tekintélyes sajtóorgánum is úgy vélte, hogy emiatt a kezdeményezésből pusztán "nagy katyvasz" lett.

Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.