2006. június. 28. 19:46 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 28. 19:28 Világ

Montenegró közfelkiáltással lett az ENSZ tagja

Az ENSZ Közgyűlése szerdán közfelkiáltással felvette az újonnan önállóvá vált Montenegrói Köztársaságot - 192. tagállamként - a világszervezet tagjai sorába.

A felvételről szóló határozatot Ausztria képviselője terjesztette be a Közgyűlés elé, számos más ENSZ-tag támogatása mellett, utalva arra, hogy előzőleg a Biztonsági Tanács egyhangúlag javasolta a montenegrói tagságot. Gerhard Pfanzelter osztrák ENSZ-nagykövet Montenegró leválásának békés és demokratikus útját "az összes szereplő politikai érettségének jeleként" értékelte. Kitért arra is, hogy a montenegrói államszerződés (alkotmány) többnemzetiségű, multikulturális és vallási tekintetben is sokszínű társadalomként jellemzi az országot.

Tagállamok képviselői minden kontinensről gratuláltak az újdonsült ENSZ-tagnak, és szintén méltatták békés különválását Szerbiától. A jelen lévő Filip Vujanovic montenegrói államfő, miután fogadta Szerbia ENSZ-nagykövetének gratulációját, kijelentette: különösképpen szeretne Belgráddal jó kapcsolatokat kialakítani "a társadalmi és történelmi kötelékeinket tükröző közös érdekek minden területén". 

Montenegró alig több mint egy hónappal azután lett a világszervezet tagállama, hogy állampolgárai népszavazáson a Szerbiától való különválás mellett döntöttek. A május 21-i referendum nyomán június 3-án kiáltották ki hivatalosan a balkáni köztársaság függetlenségét. Legutóbb Svájc és Kelet-Timor váltak az ENSZ tagállamaivá, mindkét ország 2002-ben lépett be a világszervezetbe.
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.