2006. április. 30. 16:27 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 30. 16:15 Világ

A franciák fele választott bevándorlást szeretne

A franciák 47 százaléka közel érzi magához Nicolas Sarkozy belügyminiszter elképzelését az "elszenvedett" bevándorlás helyett a "választott" migrációról - derül ki az IFOP közvélemény-kutatóintézet felméréséből, amelyet a Le Journal du Dimanche című párizsi újság vasárnap ismertetett.

A francia parlament kedden kezdi megvitatni Sarkozy javaslatát a képzett munkavállalók bevándorlásának támogatásáról, amellyel párhuzamosan megszigorítanák a családegyesítő bevándorlási politikát és megszüntetnék a tíz éve Franciaországban tartózkodó illegális bevándorlóknak automatikusan járó tartózkodási engedély kiadását. Ez utóbbi évente átlagban háromezer külföldit érintett. 

Ennek kapcsán a felmérés azt vizsgálta, hogy a bevándorlásról melyik francia politikus véleményét támogatják a leginkább a megkérdezettek. Az első helyre a belügyminiszter került 47 százalékkal, bár a franciák többsége (52 százaléka) nem érzi közel magához Sarkozy véleményét. Jean-Marie Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) elnökének idegengyűlölő felfogását a bevándorlásról a franciák 20 százaléka vallja magáénak, s 79 százalékuk elutasítja.

Sokan azzal vádolták a belügyminisztert, hogy múlt heti kijelentésével - miszerint "azok a külföldiek, akik nem szeretik Franciaországot, ne zavartassák magukat, és távozzanak" -, a szélsőjobboldali szavazók felé kacsingat a 2007-es elnökválasztás legesélyesebbnek tartott jobboldali jelöltjeként.

Sarkozy törvényjavaslatát a parlamenti vita megkezdése előtt számos támadás érte az ellenzék, szakértők és az egyházak részéről, amelyek a képzett munkaerő behozatalához nem tartják szükségesnek egy új törvény bevezetését a családegyesítés visszaszorítására. 

A keresztény egyházak képviselőit és muzulmán vezetőket Franciaországban páratlan módon szombaton fogadta Dominique de Villepin kormányfő. Tiltakozó levelükben az egyházi vezetők arra hívták fel a figyelmet, hogy a törvényjavaslat a külföldiek helyzetének bizonytalanabbá tételének veszélyét hordozza magában, s a törvényhozó szándéka ellenére növelni fogja az illegális bevándorlók számát Franciaországban.            

Emberi jogi szervezetek felhívására szombat délután "együtt az eldobható bevándorlás ellen" jelmondattal a szervezők szerint 10 és 15 ezer között volt azok száma, aki három órán vonultak Párizsban a törvénytervezet ellen tiltakozva.

A Franciaországban tavaly kiadott 160 ezer tartózkodási engedélyből alig 11 ezer, azaz 6,8 százalék érintett külföldi munkavállalót, a többi az országba egy francia állampolgárhoz családegyesítés, elsősorban házasság útján érkezett külföldi állampolgárra vonatkozott.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.