2006. április. 26. 13:11 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 26. 13:03 Világ

Feltörték a szlovák nemzetbiztonsági hivatal e-mail szervereit

Ismeretlen crackerek ellen indít eljárást az ügyészség Szlovákiában, miután kiderült, hogy a számítógépes kalózok a közelmúltban feltörték a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) mail-szervereit, s azokról 36 ezer elektronikus levet másoltak át saját adattárukba.

Noha a tekintélyes adatállomány letöltése sok napon át tartó folyamat volt, a "megcsapolt" hivatal semmi gyanúsat nem észlelt, mi több, az esetre úgy derült fény, hogy akciójukról maguk a hackerek értesítették a SME című napilapot, amely szerdán címoldalon hozta nyilvánosságra a történteket és kért magyarázatot a hivatal illetékesétől.

Ivan Goldsmidt, az NBÚ igazgatói irodájának vezetője nem tagadta a hálózatbiztonsági rendszer csődjének tényét, de szerinte a három szerverről elillant adatok nem voltak titkosítva, hiszen csupán a személyzet hivatali levelezésének állományát támadták meg.

A lap úgy tudja, hogy a hozzáféréshez szükséges kulcsszó gyermetegen egyszerű volt, mindössze az intézmény nevének rövidítéséből és a számsor első három számjeléből - 1-2-3 - állt. Kínosabb, hogy a szerverkalózok február derekától napokig zavartalanul figyelhették a hivatali ügymenet folyamatait, melynek során további szerverek kulcsszavaihoz férhettek hozzá.

A botrány kirobbanására reagálva az NBÚ azt állítja, hogy érdemi titkok nem szivárogtak ki, a hivatal személyzetének számítógépeihez sem férhettek hozzá, és egyetlen olyan adatnak sem kerülhettek a birtokába, amely a NATO-t, vagy az Európai Uniót érintő titkosított információkat veszélyeztetné, "csupán a hivatal jó hírnevén esett csorba."

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.