2006. április. 24. 15:41 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 24. 15:42 Világ

Irán: már nők is látogathatják a stadionokat

Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök úgy döntött, női honfitársai számára is engedélyezi a sportesemények látogatását - adta hírül hétfőn az állami televízió.

Évtizedes tabu dőlt le; az iráni nőket röviddel az 1979-es iszlám forradalom után tiltották ki az ország stadionjaiból - bár ritka alkalmakkor nők is engedélyt kaptak arra, hogy meghívóval jelen lehessenek nemzetközi sporteseményeken.
   
"Ellentétben egyesek felfogásával és propagandájával, a tapasztalat azt bizonyítja, hogy a családok és a nők tömeges jelenléte e helyeken erősíti a morált és az etikát" - hangoztatta az államfő abban az üzenetben, amelyet a sport és testnevelés ügyeivel megbízott Muhammad Ali Abadi alelnöknek küldött. Mindezt "úgy kell megszervezni, hogy - a nők iránti tiszteletből - ők kapják a legjobb helyeket, s láthassák a nagy jelentőségű és országos versenyeket" - tette hozzá.
   
A nők jogaiért küzdő iráni aktivisták kedvezően fogadták az ultrakonzervatív elnöktől váratlan bejelentést. "A tilalom nem volt ugyan törvénybe iktatva, de az elnök rendelete alapján most már eljárhatunk mi is a stadionokba, mint bárki más - kommentálta a döntést egy női aktivista. - Korábban gond nélkül eladtak nekünk jegyeket egy meccsre, de aztán nem engedtek be megnézni."
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.