Eddig 50 halott az iráni földrengésben
Legalább ötven halottja van annak a nagy erejű földrengésnek, amely péntek reggel rázta meg Irán nyugati részét - közölte egy iráni tisztviselő az állami televízióban.
A természeti csapás következtében, amely Lurisztán tartományt sújtotta, több mint 850-en sérültek meg. Az egymást követő három földmozgás magnitúdója 4,7 és 6,0 között volt a Richter-skálán. A strasbourgi szeizmológiai intézet műszereinek kimutatása szerint a rengések epicentruma az északi szélesség 32,86 fokának és a keleti hosszúság 48,30 fokának metszéspontjában helyezkedett el.
Ebben a térségben található a műemlékeiről híres Szúza városa, az ókori Perzsiát meghódító Nagy Sándor által szervezett "szúzai menyegző" egykori színhelye. Az érintett vidéken mintegy 330 település szenvedett 30-100 százalékos épületkárt a rengések következtében. Dorud és Borudzserd városok kórházai zsúfolásig vannak sérültekkel.
Ali Baráni, a lurisztáni kormányzó hivatalának katasztrófa-elhárítási felelőse elmondta: a péntek reggeli nagy rengések előtt már éjjel érezni lehetett kisebb, "előjelző" földmozgásokat a térségben. Ez mintegy figyelmeztette a helyi lakosságot a közelgő veszélyre, s ezáltal feltehetőleg kisebb a halottak és sérültek száma, mint egyébként lenne három ilyen erejű földrengés esetén.
Az erős rengések következtében az érintett térségben megszakadt az áramszolgáltatás, nem működnek a hálózatos telefonok. A teheráni televízió jelentése szerint Irán számos részéből indultak mentőosztagok Lurisztán tartományba. A hatóságok attól tartanak, hogy az áldozatok száma tovább fog emelkedni.
Irán két tektonikus lemez találkozásánál helyezkedik el, emiatt az ázsiai országban meglehetősen gyakoriak a földrengések. A legutóbbi, pusztító erejű rengés, amelynek magnitúdója 6,3 volt a Richter-skálán, 2003 decemberében következett be az ókori építményeiről híres Bám városának közelében, Irán déli részén. Az akkori katasztrófa 31 ezer ember életét oltotta ki.