Háborús bűnös volt Robert Maxwell?
Robert Maxwell néhai brit sajtómágnást háborús bűncselekmény gyanújával akarták kihallgatni. Ez valószínűsíti azt is, hogy máig rejtélyes halálát öngyilkosság okozta.
A pénteki The Independent által megszerzett dossziékból kiderül, hogy a Csehszlovákiából Nagy-Britanniába menekült Maxwell, aki a II. világháborút brit katonatisztként harcolta végig, 1945 áprilisában agyonlőtt egy fegyvertelen német civilt. A brit rendőrség ezért háborús bűncselekmény címén készült eljárást indítani ellene.
Maxwell a brit gazdaságtörténet legnagyobb csődhalmazát hagyta maga után, amikor 1991 novemberében eltűnt jachtjáról a Kanári-szigetek közelében, s nem sokkal később megtalálták holttestét a tengerben. Máig nem sikerült végérvényesen megállapítani, hogy valamilyen közeledő veszedelem, például a ráomlóban lévő vállalatbirodalom romjai elől öngyilkosságba menekült-e, vagy esetleg rosszul lett, s ezért esett a tengerbe éjnek évadján.
A lap által idézett iratok szerint a rendőrség hetekkel a kiderítetlen haláleset előtt már megkezdte a kérdezősködést Maxwell egykori katonai alakulatának körében.
Az ügy alapját a sajtómágnás hivatalos életrajzírójának 1988-ban megjelent könyve szolgáltatta. Ebben szerepelt egy levél, amelyben Maxwell leírta: alakulatával egy német város elfoglalására készült, és a helyiekkel előkeríttette a polgármestert. A polgármesternek megparancsolta: mondja meg a város védőinek, hogy vagy megadják magukat, vagy elpusztulnak.
Az elöljáró ezt meg is tette, és azzal a válasszal jött vissza, hogy a német katonák beleegyeztek a megadásba. Ekkor azonban egy német harckocsi tüzet nyitott egységére, és ekkor Maxwell - saját leírása szerint - agyonlőtte a polgármestert, majd alakulatával visszavonult.
Jóllehet az inkriminált részleteket tartalmazó életrajz 1988-ban jelent meg, a rendőrség csak azután kezdhette meg a vizsgálatot, hogy a brit parlament 1991-ben elfogadta a háborús bűnösök törvény elé idézését lehetővé tévő jogszabályt; ennek fő célja egyébként a Nagy-Britanniába menekült volt nácik felelősségre vonása volt.
A The Independent szerint a Scotland Yard, amely "állampolgári bejelentésre" kezdte vizsgálni Maxwell ügyét, a vizsgálat során nem talált olyan megbízható tanút, aki kellően megerősíthette volna a nagyvállalkozó saját sztoriját. Maxwell azonban ezt valószínűleg nem tudta, és úgy érezhette, hogy szorul nyaka körül a hurok - áll a brit lapban.
A Jeruzsálemben nyugvó Robert Maxwell, akinek háborús érdemeit Katonai Kereszttel ismerték el már 1945-ben, a normandiai partraszállástól Berlinig harcolta végig a nyugati frontot, és volt személyes elszámolnivalója is a németekkel, hiszen Csehszlovákiában maradt családtagjai zömét a nácik kiirtották. Sokat idézett mondása szerint két dolgot utált a legjobban az életben: a németeket és az adót.
Az utókor azonban nem háborús hősként, hanem a világ egyik legnagyobb csalójaként emlékszik rá. Halála után derült ki ugyanis, hogy a tulajdonában lévő Mirror Group nyugdíjalapjából több százmillió fontot elemelt, így próbálva betömködni a cégbirodalmán tátongó egyre nagyobb gazdálkodási lyukakat. A csoport ezzel együtt is összeomlott, és a csődgondnokok külön-külön értékesítették darabjait.