2006. február. 16. 16:10 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 16. 16:18 Világ

Karikatúra-ügy: az EP kiáll a szólásszabadság mellett

Kiáll a szólásszabadság mellett, ugyanakkor elítéli a vallások elleni gyűlöletkeltést az Európai Parlament abban az állásfoglalásban, amelyet strasbourgi plenáris ülésén fogadott el a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrák ügyéről.

Az interneten is olvasható állásfoglalás megállapítja, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye 9. cikke rögzíti a szólás-, gondolati, lelkiismereti és vallásszabadságot, és "ezek a szabadságok az állam és vallás egyértelmű szétválasztásával együtt az európai demokráciák fejlődésének alapvető részét képezik". Az állásfoglalás szerint "a tiltakozásokat a magánúton közölt karikatúrák - azaz nem állami szintű közlemények - váltották ki".

A szöveg szerint "az EU és e sajnálatos események által sújtott országok népeinek túlnyomó többsége a kölcsönös megbecsülésen és megértésen alapuló békés párbeszéd és kapcsolat híve. Egyedül az ezzel szembehelyezkedő csoportosulások húznak hasznot a közelmúltban történt eseményekből". 

A képviselők szerint "a szabad és független média létfontosságú feltétele a szólásszabadság teljes tiszteletben tartásának, és erősíti az Európai Unió alapját képező demokrácia elvét". Másrészt "a tiltakozásokat kiváltó karikatúrák nem mozdítják elő az EU által kezdeményezett, a kultúrák és vallások közötti kapcsolatok kiépítésére irányuló párbeszédet".

Az első ízben még szeptemberben, egy dán újságban megjelent gúnyrajzok ügye csak ez év elején duzzadt válsággá, amikor más lapok újra publikálták a rajzokat, miközben az iszlám hagyományok tiltják a próféta ábrázolását. A muzulmán világban azóta  - erőszaktól sem mentes - tüntetésekkel, sőt uniós áruk bojkottjával, követségek megtámadásával és üzletemberek munkájának akadályozásával tiltakoznak a történések ellen. Válaszlépésként pedig publikáltak már a kereszténység elleni, illetve holokauszttagadó rajzokat ottani kiadványokban.

A témáról szerdán folytatott strasbourgi vitában az Európai Bizottság, az EU-tagországokat képviselő tanács nevében az osztrák elnökség, valamint az EP-képviselők kiálltak a sajtószabadság mellett, de azt is hangoztatták, hogy azt felelősséggel kell gyakorolni. Többen jelezték, megértik a muzulmán világ felháborodását az ügy miatt. Az uniós illetékesek - köztük José Manuel Durao Barroso bizottsági elnök és Hans Winkler osztrák külügyi államtitkár - és a képviselők többsége úgy vélte, a karikatúrák túlmentek a határon. Egyúttal viszont élesen elítélték az EU-ellenes fellépést is. 

A magyar EP-képviselők közül Dobolyi Alexandra (MSZP) a témával kapcsolatban nyilatkozva kiemelte: "Az erőszakot mindenképpen elítéljük... Megállapítottuk, a mi európai vallásszabadságunk ott ér véget, ahol az övék kezdődik. Az ő szólásszabadságuk ott ér véget, ahol a miénk kezdődik".
Hirdetés