2006. február. 10. 18:19 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. február. 10. 19:47 Világ

Lelepleződött a dániai muszlim vezető

Lelepleződött a dán iszlám szövetség vezetője: egy fotóról, amely a dánok muszlim-ellenességét volt hivatva bizonyítani, kiderült, hogy Franciaországban készült, és semmi köze sem volt a valláshoz. A dánok többsége a helyi vallási vezetőket okolja a muzulmán világban több helyütt erőszakba torkollt tüntetésekért.

A dán közvélemény azután fordult szembe a dániai muzulmán vezetőkkel, hogy

A hamisítás
© AP
 kiderült, tavaly decemberben végén dániai muzulmán szervezeteket tömörítő delegációk jártak a Közel-Keleten: felhívták a figyelmet a dánok muzulmán-ellenességére, illetve igyekez-tek felpaprikázni a közvéle-ményt a karikatúrákat szeptember végén megjelen-tető Jyllands-Posten napilap ellen.

Ahmed Abu Laban imám, a dániai iszlám szövetség elnöke, újságíróknak nyilat-kozva kijelentette: "Nem öntöttünk olajat a tűzre, nem végeztük agitációt a muzul-mán tömegek körében". Az imám leszögezte: elutasítja az erőszakot, ám hozzátette azt is, hogy a karikatúrák nyomán támadt konfliktusban jó dolog is van: elindította a vitát Nyugaton az iszlám értékeiről.

Az eredeti fotó J. Barrot versenyzőről
© AP
Másként látja ezt a dán közvélemény. Különösen azután, hogy Abu Laban – mint a NeanderNews internetes honlap leleplezte – útja során mindenütt lobogtatott egy, szerinte a prófétát megbecstelenítő fekete-fehér fényképet is. Ezzel is azt kívánta illusztrálni, mennyi gyűlölet halmozódott fel a dánokban a muszlim közösséggel szemben. A delegáció azt sugallta, hogy a fotó is a Jyllands-Posten-ben jelent meg, hasonlóan a karikatúrákhoz. Ám kiderült, a fotó eredetije a francia Trie-sur-Baise városka évente megrendezett malac-visító versenyén  készült, Jacques Barrot versenyzőt ábrázolja. A képet az AP fotósa készítette, az MSNBC web oldalára került – semmi köze nem volt nemhogy Mohamed prófétához, de még az iszlámhoz sem. A delegáció szóvivője szerint a fotót névtelen levélben küldték el dán muzulmánoknak. Amikor az egyik dán lap jelezte, szeretné a levél címzettjeit meginterjúvolni, a szóvivő nem volt hajlandó felfedni kilétüket.

A TV2 dán televízió megbízásából készített felmérés szerint a dánok 58 százaléka úgy gondolja, elsősorban a skandináv országban élő vallási elöljárókat terheli a felelősség a muzulmán országokban kitört zavargásokért, erőszakos cselekményekért. Csupán a dánok 22 százaléka tartja a gúnyrajzokat eredetileg leközlő dán újságot, a Jyllands-Postent a fő felelősnek, 11 százalékuk pedig a közel-keleti országok kormányait hibáztatja. A megkérdezettek túlnyomó többsége - 82 százalékuk - meg van róla győződve, hogy a muzulmán hitszónokok hátráltatják a bevándorlók beilleszkedését.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.