Libération: bugyutának tartja, de közölte a Mohamed-rajzokat
A muzulmán világban tiltakozást kiváltó Mohamed-karikatúrák kapcsán a francia napilapok szerkesztőségi cikkekben foglaltak állást a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, valamint az eredeti és újabb rajzokat közöltek az iszlám vallás alapítójáról.
Bár a legtöbb francia napilap elfogadja, hogy a szeptember 30-án a Jyllands-Posten nevű dán napilapban megjelent gúnyrajzok sérthetik a muzulmánokat, de a véleménynyilvánítás szabadságára hívja fel a figyelmet.
A Libération című újság a megtámadott sajtóorgánumokkal való szolidaritás jeléül a 12 karikatúrából két rajzot közölt, hozzátéve, hogy minőségük miatt nagy vita robbant ki a szerkesztőségben. "A rajzok többsége inkább ostoba, mintsem gonosz, de nem maradhatunk némák, amikor a válság nyugtalanító méretűvé duzzadt" – írta a baloldali újság a kirobbant botrányról készült hatoldalas összefoglalójában.
Antoine de Gaudemar szerkesztőségi cikke szerint az ügy az értékek szerint megkülönböztethető két rendszer közti konfliktusra mutat rá: a legradikálisabb, keresztény-ellenes megszólalásokat is toleráló világiasság és a politikai hatalmak és népek identitását meghatározó vallásosság között. "Ez az antagonizmus felnagyítja azt, ami a demokratikus társadalmak alapja: a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadsága".
A kolumnista szerint úgy tűnik, hogy Salman Rushdie 17 éve megjelent Sátáni versek című művének mostani publikálása még nehezebb lenne. "Muzulmánok milliói érthető módon érezhetik magukat megtámadva olyan rajzok által, amelyek az iszlámot a terrorizmussal egybemossák. De a szabadság és a demokrácia ereje abban rejlik, hogy a törvényt tisztelve hagyjuk megnyilvánulni még az ellenségeinket is" – véli a Libération.
A Le Figaro saját karikatúrát közöl, amelyen semmi nem utal arra, hogy Mohamedről lenne szó. A képen egy feketébe öltözött, turbános és szakállas férfi látható, aki egy olyan guillotine
kötelét tartja kezében, melynek éle alá egy tollat helyeztek. A konzervatív újság szerkesztőségi cikkében ugyanakkor úgy véli, "amit a törvény megenged, azt a lelkiismeret néha megtiltja. Néha használhatjuk rosszul is a sajtószabadságot". A prófétát terroristának ábrázolni inkább ostoba, mintsem hősi cselekedet.
A Le Parisien című párizsi újság szintén saját karikatúrát közölt, amelyben egy turbános ember egy valakinek a kezét éppen levágni készülő társa felé fordulva azt mondja: "Abbahagyjuk a tolvajok kezének levágását, elég dolgunk lesz a rajzolókkal".
Valamennyi francia tévécsatorna bemutatta hírműsoraiban a dán Mohamed-karikatúrákat.