2006. január. 11. 08:05 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 11. 08:18 Világ

Washington a "katonai opciót" sem zárja ki Iránnal szemben

Az iráni nukleáris program felújítása után az Egyesült Államok a katonai beavatkozást sem zárja ki teljes mértékben Teheránnal szemben - jelentette ki kedden Washingtonban Scott McClellan, a Fehér Ház szóvivője.

Noha Washington egyelőre nem tervez semmifajta támadást Irán ellen, a "katonai opció" napirenden marad - fogalmazott a szóvivő azt követően, hogy Teherán feltörte több nukleáris létesítményének pecsétjeit, jelezve, hogy kutatási célokból folytatni kívánja az urándúsítást.

Az iráni lépés hatalmas nemzetközi felháborodást váltott ki, s ezek sorában az amerikai kormányzat leszögezte: ha Irán folytatja atompolitikája jelenlegi irányvonalát, a nemzetközi közösség számára nem marad más, mint az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalni a kérdést. 

Mindezt a fehér házi szóvivő azzal toldotta meg: Washington arra törekszik, hogy Irán és a nemzetközi közösség vitáját békés eszközökkel rendezzék, azonban "semmifajta opciót" nem lehet kizárni. Ennek kapcsán emlékeztetett George Bush elnök korábbi nyilatkozatára, amely szerint "Irán nem Irak."

Az Egyesült Államok - több más nyugati országgal együtt - régóta azzal vádolja Iránt, hogy az atomenergia békés célú hasznosításának ürügyén valójában nukleáris fegyver kifejlesztésére törekszik.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?