Colin Powell szerint Európa képmutató
Nyíltan az amerikai védelmi minisztériumot tette felelőssé az iraki háború utáni tervezés hiányosságaiért Colin Powell volt amerikai külügyminiszter, aki a BBC-nek adott, Londonban vasárnap este sugárzott interjúban képmutatással vádolta a CIA-repülőgépek ügyében felháborodó európai országokat.
Powell a BBC tévé veterán interjúkészítőjének, Sir David Frostnak Washingtonban azt mondta: az amerikai külügyminisztérium tisztségviselőinek irányításával készült egy átfogó tanulmány, "Irak jövője" címmel. A jelentős terjedelmű tanulmány, amelynek elkészítésében több amerikai kormányhivatal részt vett, összefoglalta azokat a problémákat, amelyekre Bagdad eleste után számítani kellett.
Powell szerint ez az összeállítás "nagyon hasznos" volt, de "bizonyos okok miatt, amelyeket sok-sok könyvben fognak még elemezni ... a védelmi minisztérium úgy döntött, hogy nem használja" a tanulmányt.
A volt külügyminiszter egyértelmű szavakkal fedte fel a tárca és a Pentagon közötti súlyos nézeteltéréseket. Elmondta: Donald Rumsfeld védelmi miniszter, sőt Dick Cheney alelnök is számos alkalommal terjesztett olyan döntéseket az elnök elé, amelyekről a külügyminisztérium nem is tudott.
Powell elmondta azt is, hogy Rumsfelddel több ízben folytatott "komoly eszmecserét ... nem a kellemes fajtából valókat" arról, hogy kiknek a szakértelmét használják fel a tervezésben. Hozzátette: ő, Rumsfeld és Cheney alkalmanként "erősen különböző nézeteket" vallottak egyes kérdésekben.
Colin Powell kijelentette: "mélységes csalódással" töltötte el őt az munka, amelyet az amerikai hírszerzés végzett az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében, de a legjobban az kavarta fel, hogy a hírszerzésen belül többeknek kételyeik voltak az adatok forrásaival kapcsolatban, ezek a kételyek azonban "soha nem jutottak el hozzánk".
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) fogolyszállító repülőgépeinek európai leszállásaival kapcsolatos diplomáciai viharról Powell ugyanakkor azt mondta: "európai barátaink zömének" nem okozhatott ekkora sokkot az a tény, hogy "ilyen dolgok megestek", mert az Egyesült Államok évek óta alkalmazza ezeket az eljárásokat a terrortevékenységgel gyanúsítottakkal szemben, és ez a tény "nem újdonság, nem ismeretlen európai barátaim számára".