2005. december. 12. 08:17 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 12. 09:56 Világ

Nem tudják eloltani a vasárnap felrobbant angol olajtárolót

Hétfő hajnalban is nagy intenzitással égett a dél-angliai Hertfordshire grófságban előző reggel felrobbant olajtároló telep, amelynek kigyulladása szakértők szerint az európai ipar eddigi történetének egyik legsúlyosabb szerencsétlensége. Angliában több helyen pánikszerű üzemanyag-felvásárlás kezdődött, jóllehet a hatóságok közölték, hogy a tűzvész nem okoz jelentősebb ellátási kiesést.

Hétfő hajnalban 150 tűzoltó küzdött a 30-40 méter magasra felcsapó lángokkal, amelyek sűrű olajfüsttel borították be Délkelet-Anglia jelentős részét. A füstöt gyenge északi szél sodorta London és a környező délkeleti térségek felé. A füsttömeg oszlását meteorológus szakértők szerint akadályozza a fagyos, ködös talajközeli légréteg és a fölötte lévő melegebb levegő elegye. A környéken hétfőre hetven iskolát bezártak.

Nézze meg képeinket!
© AP
A robbanássorozat Londontól északra, a Hertfordshire grófságbeli Hemel Hempstead mellett működő Buncefield olajtároló telepen történt kora reggel. A tűzoltóság szerint összesen húsz, egyenként 14 millió literes tartály égett.

A szerencsétlenségben 43-an megsérültek; halálos áldozatok nincsenek, ugyanakkor kétezer embert egész éjszakára evakuálni kellett lakóhelyéről.

A detonációk dörejét a BBC rádió beszámolója szerint még Hollandiában is hallani lehetett. A légnyomás nagy körzetben rongált meg épületeket; sok lakóház teteje lerepült.

Hertfordshire grófság tűzoltóparancsnoka vasárnap este azt mondta, valószínűleg az európai ipar történetének legnagyobb ilyen jellegű békeidőbeli szerencsétlenségéről van szó. Anglia több térségében pánikvásárlások kezdődtek a benzinkutaknál, hosszú sorokkal, mert az autósok attól tartottak, hogy a telep kiégése miatt üzemanyaghiány lép fel.

A Buncefield tárolót használó nagy olajtársaságok - a Total, a BP, a Texaco és a Shell - vezetői vasárnap éjjel sürgősségi telekonferencián dolgozták ki az ellátási lánc átszervezését, és közölték, hogy 24 órán belül helyreáll a tároló által kiszolgált térség üzemanyag-ellátása.

Nézze meg képeinket!
© AP
A brit olajipar vezetői hangsúlyozták, hogy nem kell üzemanyaghiánytól tartani, mert Buncefield nem elsősorban finomító, hanem tároló telep volt, és az ágazat finomítói kapacitásaiban a szerencsétlenség nem tett kárt.  

A most elpusztult üzem az ötödik legnagyobb angliai olaj- és olajtermék-tároló telep volt; összesen négyszáz tartályautó szállította innen folyamatosan az üzemanyagot a délkelet-angliai benzinkutakhoz.

A világ legnagyobb nemzetközi forgalmú repülőtere, a London nyugati határában fekvő Heathrow is innen kapta közvetlen vezetéken a repülőgépek tankolásához szükséges kerozinmennyiség harmadát. A repülőtér közölte, hogy kétnapi készlete van kerozinból, addig pedig megszervezi a kiesett mennyiség pótlását.

A Heathrow leszálló forgalmában az olajfüst kisebb késéseket okozott, de a telephez közeli másik két légikikötőből, Lutonról és Stanstedről nem jelentettek fennakadást. Mindhárom repülőtérre érkeznek járatok Budapestről.

A robbanás körzetében - a 16 kilométerre lévő Luton repülőtér közelsége miatt - elterjedt, hogy repülőgép csapódott a tartályokba. A rendőrség ezt már vasárnap alaptalannak minősítette, és közölte: "nincs ok" azt feltételezni, hogy terrorakció, és nem baleset történt.

A BBC vasárnap esti híre szerint azonban a vizsgálatba bekapcsolódtak a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának szakértői is.   

A hatóságok a robbanás helyszínéhez közeli M1-es autópályát - a Londont Észak-Angliával összekötő, Lutont is kiszolgáló legfőbb közúti kapcsolatot - 12 órás zárlat után hétfő hajnalban megnyitották, így a fővárostól 35 kilométerre északra fekvő repülőteret közúton Londonból ismét meg lehet közelíteni.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.