2005. november. 17. 19:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. november. 18. 10:55 Világ

Lakat alatt a holokauszt-tagadó történész

Letartóztatták Ausztriában David Irving brit történészt, akit a holokauszt törvénybe ütköző tagadása miatt köröztek - jelentette be a bécsi belügyminisztérium csütörtökön. Irvinget Stájerországban fogták el november 11-én, és a grazi börtönbe zárták. Akár húsz évet is kaphat.

David Irwing
© AP
Ausztriában 1989 óta volt érvényben ellene körözés annak az osztrák törvénynek az alapján, amely a holokauszt tagadását bűncselekménynek minősíti. A brit állampolgár Irving Ausztriában olyan kijelentéseket tett, amelyek a vád szerint kimerítik ezt a tényállást. Ha a bíróság bűnösnek találja, Irving akár 20 év börtönbüntetést is kaphat - közölte az osztrák ügyészség.

Az eddig legalább 30 könyvet publikált Irving szerint az auschwitzi gázkamrák nem léteztek, mivel azok csupán „a lengyelek ügyes turistacsalogató attrakciói”. 1977-ben kiadott, majd 1991-ben új fejezettel kiegészített, Hitler háborúja című könyvében pedig azt állítja: Hitler - legalábbis 1943-ig - nem tudott a „végső megoldásról”, vagyis a zsidók megsemmisítéséről.

David Irving 1938. március 24-én egy angol kisvárosban született. Valójában nem is történész, hiszen egyetemre sosem járt, sem társadalomtudományt, sem történelmet nem tanult. Ugyanakkor autodidaktaként sok mindent összeolvasott a második világháború témaköréből, és hamar kialakította a maga „irvingi" történelemképét.

Embert barátjáról

A hatvanas évek elején munkásként az NSZK-ban helyezkedett el, itt kapcsolatba került különböző frontharcos és neonáci szerveződésekkel. 1963-ban jelent meg a Drezda elpusztítása című könyve, amelyben egyebek mellett azt állítja: a drezdai szőnyegbombázásnak 135 ezer áldozata volt - ez közel háromszorosa a hadtudomány becsléseinek.

Nem sokkal később a háborús bűnösök perében halálra ítélt náci hadseregparancsnok, Keitel tábornagy fia bemutatta őt Otto Günschének, Hitler utolsó adjutánsának. Ő hozta össze Irvinget Hitler egykori munkatársainak, s egyben híveinek belső körével. 1977-ben jelent meg Hitler háborúja című kötete.

Deborah Lipstadt, az amerikai Emory Egyetem történészprofesszora 1994 őszén megírta a Holokauszt tagadása című művét, amelyben mint az egyik legkártékonyabb neonácit és szélhámost leplezte le a brit történészt. Irving feljelentette Lipstadt professzort és a könyvet gondozó Penguin kiadót egy londoni bíróságon. Az angol jog szerint a bizonyítási teher Lipstadt professzorra hárult.

Bíróság mondta ki, hogy antiszemita (Oldaltörés)

A londoni bíróság  2000-ben ítéletben mondta ki, hogy Irving "ideológiai megfontolásokból szándékosan ferdített el és manipulált tényeket... aktív holokauszt-tagadó, antiszemita, olyan rasszista, aki a neonácizmust hirdető szélsőjobboldali csoportokkal áll kapcsolatban".

A londoni tárgyaláson a bíró kimondta: a történész „saját ideológiai szempontja szerint félremagyarázta és manipulálta a történelmi tényeket, bizonyítékokat”, mi több, „ugyanezen okból Hitlert jogtalanul kedvező fényben tüntette fel”. A bíró az eléterjesztett és a történész állításait pontról pontra cáfoló bizonyítékok alapján Irvinget kétséget kizáróan holokauszt-tagadónak minősítette.

A londoni perben az egyik „alaptanú” Richard Evans, a cambridge-i egyetem moderntörténelem professzora volt. Evans 740 oldalas jelentésében elemezve Irving kutatási módszereit, megállapította, hogy „miközben Irving valóban hatalmas forrásanyaggal rendelkezik a harmadik birodalomról, és számos új dokumentumot is felfedezett (...), forrásait gyakran félreértelmezi”. Sőt a náci vezérkar egyik prominense, Heydrich egy parancsát például akként torzítva idézte, hogy azzal bebizonyíthassa hipotézisét, miszerint Hitler 1938 novemberében meg akarta akadályozni a zsidó tulajdonban lévő üzletek elleni, a történelembe Kristallnacht (Kristályéjszaka) néven bekerült támadásokat.

Magyar hívei is vannak

Az Irving-féle állításokat és feltételezéseket cáfolni érkezett anno a londoni perre Robert Van Pelt holland történész is, aki maga is írt könyvet Auschwitzról. Ő egy, a németek által 1943 februárjában készített fotót mutatott be a bírónak, amelyen a gázkamrák tetőzetén szemmel is látható nyílások voltak. Erre azért volt szükség, mert Irving még a bíróság előtt is azt állította, Auschwitzban nem léteztek gázkamrák, hiszen „a gázkamrák tetején nem voltak nyílások”, amelyeken a ciklongázt beereszthették volna.

Az 1956-ról is könyvet író Irving nem kevés híve szerint a történész a szólásszabadság mártírja. Pedig éppen az 1981-ben megjelent '56-os könyve kapcsán nem derogált neki szorosan együttműködi a kádári agitproppal. Mink András történész szerint "Irving megtagad a magyar forradalomtól minden demokratikus politikai tartalmat. Ábrázolásában a magatehetetlen és a hatalma megőrzéséért rettegő pártvezetés vergődött a zsidó kommunisták megbüntetését követelő és eredendően is mély antiszemitizmustól fűtött néptömegek szorításában. A mű voltaképpen nem más, mint az 1956-os forradalom nyilas szellemű, szélsőjobboldali revíziója. Látszólag ellentmond az MSZMP politikai állásfoglalásának és szellemének, tehát annak, amit Irving magyar barátainak ígért, de csak látszólag. 1956 nyilas ábrázolása pontosan párhuzamba állítható a kádári propaganda 'ellenforradalom'-ábrázolásával, amelynek fő motívuma az utcán kommunistákat és más 'haladó szellemű embereket" lincselő nyilas csőcselék garázdálkodása.

A holokauszt-tagadó Irving népszerű a magyar szélsőjobboldali csoportok tagjai között, akik vitáik során gyakran hivatkoznak műveire. Két éve kiadták magyarul is a Felkelés címő könyvét. Szerinte az 1956-os felkelés első két napja zsidópogrom volt, a tömeg fellázadt a "kommunista zsidó kormány ellen". David Irvinget 2003-ban Csurka István meghívta a MIÉP október 23-i ünnepségére. Az MTV Éjjeli menedék c. tévéműsor pedig hosszú interjút közölt vele, amely után a műsor szerkesztői leváltották, és a magazint is megszüntették.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.