Ötvenezer önkéntes fiatalt kíván foglalkoztatni Chirac
A francia elnök hétfő esti tévébeszédében bejelentett, 2007-re felálló polgári szolgálat ötvenezer önkéntes fiatalt kíván a környezetvédelemtől a kultúrán át a személyi szolgáltatásokig egyesületi szerveződés formájában foglalkoztatni.
A Le Figaro című francia napilap szerdai beszámolója szerint Jean-Francois Lamour ifjúsági miniszter tárcája a 2006-os költségvetésből egymillió eurót kap az önkéntes szerveződés megerősítésére. Az ifjúsági minisztérium már egy éve dolgozik az elképzelésen, s a kérdést érintő törvényjavaslatot a szenátus az év elején elfogadta.
A fizetett és az ingyenes munkától szigorúan megkülönböztetve az önkéntes egyesületi munka kizárólag fiatalokat érint: két év szolgálatért havi 500 eurós fizetést és társadalombiztosítási ellátást kapnak a környezetvédelemben, a kultúra és a személyi szolgáltatások szektorában dolgozó önkéntesek. A kormány célja, hogy a jelenlegi ezer helyett 2006 végéig tízezer fiatalt vonjon be az egyesületi életbe, amely a tervek szerint évek múlva ötvenezer fiatalt tudna foglalkoztatni.
A "Honvédelmi terv, második esély" nevű program húszezer, 18 és 21 év közötti, iskolai kudarcokat elszenvedett fiatalokat vezetne be a szociális és a termelő tevékenységbe. A hat hónaptól két évig terjedő képzés 300 eurós ösztöndíjat biztosít a résztvevőknek. A kormány a jövő hónapban két befogadó központot, amelyet további negyven fog követni. A belügyminisztérium "A köztársaság kadétjai" címmel hasonló programot indított.
Az ötletet először Francois Bayrou, a centrista Unió a Francia Demokráciáért (UDF) elnöke vetette föl a 2002-es elnökválasztási kampányban. A jobboldali pártvezető olyan kötelező "polgári és humanitárius" szolgálatot képzelt el, amely a társadalmi keveredést segítette volna. Hasonló törvényjavaslatot terjesztett be 2003-ban Daniel Vaillant szocialista belügyminiszter, amelyre most az ellenzék a nemzetgyűlésben hivatkozott is. Kiemelték: a Szocialista Párt (PS) szerette volna kötelezővé tenni a polgári szolgálatot, ezt azonban a Lionel Jospin vezette kormány "lesöpörte az asztalról". Véleményük szerint Jacques Chirac most "elrontott egy jó ötletet" az önkéntes alapon való szerveződés elfogadásával.
A Franciaországban jelenleg működő két jelentős, úttörőnek számító egyesület, a Diákok Általános Egyesületeinek Szövetsége (La Fage) és az Unis-Cité üdvözölte a "szociális és kulturális keveredés sürgős támogatásának elismerését", és készségüket nyilvánították ki az "önkéntes elkötelezettségből az állampolgári tudat építésére szolgáló valódi politika megteremtésére".