2005. október. 28. 11:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 28. 11:11 Világ

Moszkva élesen kelt ki a Volcker-jelentés ellen

A Volcker-bizottság számos dokumentuma, az azokon szereplő orosz hivatalos aláírások közönséges hamisítványok Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint, s Moszkva korábban sem kapott magyarázatot ezen okmányok eredetére.

A Paul Volcker bankár, volt amerikai jegybanki elnök vezette vizsgálóbizottság az ENSZ megbízásából vizsgálta az Olajat élelmiszerért programot, s csütörtökön New Yorkban közzétett zárójelentésében arra a megállapításra jutott: Szaddám Huszein iraki exelnök rezsimje 1,8 milliárd dollárral rövidítette meg a 64 milliárdos ENSZ-porgramot csaknem 60 ország több mint kétezer külföldi cége korrumpálásával.

Lavrov pénteken Moszkvában jelezte, hogy Oroszország figyelmesen tanulmányozza majd a Volcker-jelentést. Mint megjegyezte, egyelőre nem olvasta magát a dokumentumot.

Az orosz külügyminiszter szerint "számtalan esetben kapcsolatba léptünk e bizottsággal és az általa bemutatott dokumentumok egy sor esetben közönséges hamisítványoknak bizonyultak, így köztük a hivatalos orosz személyek aláírásai". Moszkva a Volcker-bizottságnál külön rákérdezett ezen dokumentumok forrására, mert érdekelte, kiknek a ténykedése állhat mindez mögött. "E megkeresésre egyelőre nem érkezett válasz" – szögezte le az orosz diplomácia vezetője.

A zárójelentés név szerint két orosz vezető politikust, a szélsőséges, populista Vlagyimir Zsirinovszkijt és a kommunista Gennagyij Zjuganovot említett a korrupciós listán.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.