2005. október. 24. 13:36 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 24. 16:26 Világ

Hogyan kapják nevüket a hurrikánok?

A hurrikánokat 1953 óta nevezik el, eleinte csak női neveket kaptak, de a hatvanas évek feminista mozgalmainak tiltakozása nyomán néhány éve férfiakról is elkeresztelnek pusztító erejű viharokat. Ma már azt is lehet tudni, hogy például a 2010-es évben az utolsó hurrikán neve Walter lesz.

Mikor pusztító egy vihar? Akkor, ha legalább 32 méter/másodperc sebességgel száguld, tör, zúz, pusztít. Ez a feltétele annak hogy nevet - és amit kevesen tudnak - azonosítási számkódot kapjon. Az sem mindegy, hogy merről fúj a szél! Az Atlanti-óceán felől érkező viharok, azaz hurrikánok olykor a keskeny közép-amerikai földnyelvnél "átcsúsznak" egymásba és egyesülnek a Csendes óceán felől érkező tájfunokkal. Ilyenkor a számítógépek nagy bajba kerülhetnek, ugyanis a két, addig külön azonosított, de "egybefolyó" vihar nevét és számát nehéz ekkor már bekódolni.

Wilma
© AP
A Csendes-óceáni hurrikánok - azaz, ottani nevükön tájfunok - névlistája talán annyira nem ismert Magyarországon, pedig "nekik" is van nevük. Idén a tájfun névsor Adriennel kezdődik és Zeldával végződik.

A névadást nem bízzák a véletlenre az Egyesült Államokban. 1953-ban terjedt el az a szokás, hogy nevet adnak a hurrikánoknak, s néhány éve lehetőleg ugyanannyi férfinevet kell adni egy évben, mint nőit.

Egy évre 21 névből áll a készlet, mert az angol ábécé egy-egy betűjével kezdődő neveket adnak az egy évben pusztító hurrikánoknak, de akad, amelyikkel nem is kezdődik név. Ha ez elfogy, következnek a görög ábécé betűi - tehát Alpha, Béta, Gamma, és így tovább.

Ma már azt is lehet tudni, hogy például a 2010-es évben az utolsó hurrikán neve Walter lesz - árulta el az dr. Horváth Ákos meteorológus, aki a helyszínen tanulmányozta a viharok kiszámíthatatlan természetrajzát. A névkészletet egy-egy évtizedre dolgozzák ki előre.

Rita
© AP
A neveket úgy választják ki, hogy lehetőleg gyakoriak legyenek, ne legyenek egyediek, s ne kötődjenek híres emberekhez. Igaz, ezt egy évtizeddel előre nehéz kiszámítani. Példa erre a Hillary esete: Bill Clinton amerikai elnök nőügyei idején történt, hogy közeledett a Hillary nevű hurrikán Amerika partjaihoz - de kegyes volt az akkori first ladyvel, mert nem volt pusztító - elkerülte a floridai partokat és nem emlegették annyit rosszallóan az újságok címeiben.

A meteorológus elmondta: természetesen régen, az elmúlt évszázadokban is óriási emberáldozatokat és károkat okozó hurrikánok pusztítottak, csak akkor éppen nem tudósított róluk a média élőben. Az 1700-as években például olyan hurrikán érte el az észak-amerikai partokat, hogy százezer ember halt meg, ami az akkori népességszámot figyelembevéve, óriási pusztítást jelentett.

A hurrikánok által okozott károk mértéke nemcsak a szél erejétől függ, hanem attól is, hogy mennyire érint lakott területet, hogy a földdarab, amit elért, lapályban fekszik-e, és hogy mennyire van közel a parthoz.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.