Phenjan könnyűvizes reaktorért cserébe lemond az atomfegyverről
Észak-Korea nem mond le atomfegyver-programjáról, amíg az Egyesült Államok nem szállít számára könnyűvizes atomreaktorokat - közölte Phenjan, megkérdőjelezve az észak-koreai nukleáris program leállításáról előző nap kötött megállapodásban vállalt kötelezettségeit, amit máris több ország bírált. Kína ugyanakkor védelmébe vette Phenjant, és hasonlóan foglalt állást Dél-Korea is.
Hat ország - köztük Észak-Korea és az Egyesült Államok - képviselői hétfőn a kínai fővárosban jutottak megállapodásra az észak-koreai nukleáris program leszerelésének elveit rögzítő közös nyilatkozatról, amelyben Phenjan vállalta: lemond valamennyi nukleáris programjáról, mielőbb visszatér az atomsorompó-egyezményhez, és kész alávetni magát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrzéseinek energiaügyi és más gazdasági segítségért cserébe.
Az észak-koreai külügyminisztérium kedden azonban közleményben hangsúlyozta: "az Egyesült Államoknak még álmodnia sem lenne szabad a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság nukleáris elrettentő ereje felszámolásának kérdéséről, amíg nem szállít (Phenjannak) könnyűvizes atomreaktorokat, ami a bizalomépítés konkrét garanciáját jelentené". A közleményt a KCNA észak-koreai hivatalos hírügynökség ismertette.
A keddi közlemény egyes vélekedések szerint súlyosan aláássa a több mint két éve tartó tárgyalássorozat után hétfőn megszületett hatpontos nyilatkozatnak a hitelét. Kim Kje Gvan észak-koreai külügyminiszter-helyettes újságírók előtt a pekingi repülőtéren ugyancsak azt hangoztatta: Washingtonnak kell először lépnie a nukleáris bizalom kérdésében azzal, hogy előbb könnyűvizes atomreaktorokat szállít Phenjannak.
Japán és az Egyesült Államok bírálta, hogy Észak-Korea ismét feltételt szabott katonai célú atomprogramjának felszámolásához. Macsimura Nobutaka japán külügyminiszter elfogadhatatlannak minősítette Phenjan követelését. Sean McCormack, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy Észak-Korea újabb állítása nyilvánvalóan nincs összhangban a hétfőn Pekingben aláírt nyilatkozattal.
Csung Dong Jong dél-koreai országegyesítési miniszter rádiónyilatkozatában viszont úgy vélekedett, hogy várható volt Észak-Korea atomreaktorokra vonatkozó követelése, amely nem futtatja zátonyra a megállapodást. Csung Dong Jong szerint Phenjannak a megállapodásra adott válasza "kezelhető lesz" diplomáciai tárgyalásokon.
Védelmébe vette Phenjant Kína is. A kínai külügyminisztérium szóvivője a legújabb phenjani nyilatkozatra reagálva azt hangoztatta: nem hiszi, hogy Észak-Korea félreértette a hatoldalú tárgyalások nyomán vállalt kötelezettségeit. Egyben felszólította a többi aláíró országot, hogy hasonlóan vegyék komolyan a közleményben foglaltakat. A szóvivő megerősítette azt is, hogy november első felére tervezik a tárgyalások újabb, ötödik fordulóját.