2005. szeptember. 06. 12:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 06. 12:31 Világ

Előre jelezték a Katrina pusztítását

A National Geographic cikke előre jelezte a Katrina hurrikán jövetelét, pontos forgatókönyvet vázolva a bekövetkezett eseményekről.

© hvg.hu
Perzselő augusztusi délután volt New Orleansban, Luisiana államban, gondtalan nyugalom áradt szét mindenfelé. ... Azok, akik nem merészkedtek az utcára s a tévé előtt ültek, vihar-előrejelzést láthattak, mely a Mexikói-öbölben pusztító hurrikánra hívta fel a figyelmet. Ez azonban nem nagy meglepetés, hiszen augusztus táján mindennaposak e természeti jelenségek errefelé.

Másnap vihart hozott az idő és vízgőzzel borította el a várost. Ahogy a forgó légörvény elérte a partot, több mint egymillió ember menekült magasabb vidékekre, a vihar elől menekülve. Csupán az autónélküliek, a hontalanok, az öregek és a betegek, valamint a sokat tapasztalt helyiek maradtak a városban, összesen 200 ezren.

A vihar egy nukleáris robbanófej erejével érte el Breton Soundot, miközben a halálos vihar a Pontchartrain tóba hatolt, hatalmas hullámokat korbácsolva. A víz felülemelkedett a várost a tótól megóvó földgátakon és áttörte azokat. New Orleans közel nyolcvan százaléka a tengerszint alatt fekszik, átlagosan 2,5 méterrel. A lezúduló barna sártenger apokaliptikusan árasztotta el a kerületeket, 8 méter magasan telítve a várost az iszapos zuhataggal. Az otthon maradt emberek lakóházaik tetejére menekültek, bízva a gyorsan érkező segítségben.

Ezrek fulladhattak bele a sűrű sáros mocsaras vízbe, mely hamarosan rohadásnak indult, fertőzéseknek adva melegágyat, s keveredett a városi szennyvízzel és ipari hulladékkal. A szökőárt túlélők közül sokan a tetőkön várakozva szomjan pusztultak vagy a gyorsan terjedő fertőzésekbe haltak bele. Két hónapba telt, míg kipumpálták a városból a vizet. A mérleg: egymillió hontalan, ötvenezer halott. Az Egyesült Államok történetének eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófája.

S hogy hol történt ez az elemi csapás? Még nem történt meg, de az ítéletnap akár a közeljövőben is eljöhet. Az Állami Vészhelyzet Menedzselő Ügynökség egy esetleges New Orleans-i hurrikánt az amerikai nemzetet leginkább fenyegető veszélyek közé sorolja, egy kaliforniai óriás földrengéshez vagy egy New York elleni terrortámadáshoz hasonlóan. Még a Nemzetközi Vöröskereszt sem nyit a városban hurrikán elleni menedékeket, nem szeretnék ugyanis túl nagy kockázatnak kitenni alkalmazottaikat.


A nagyléptékű katasztrófák nyomán sokan igyekeznek megmagyarázni az eseményeket, utólag előkerülő előjeleiket kutatva s elemezve – írja a városi legendákkal foglalkozó Snopes.com című oldal annak kapcsán, hogy az utóbbi napokban egy olyan email jár körbe Amerikában, mely szerint a National Geographic című lap előre megjósolta a New Orleans-i eseményeket.

Ellentétben azonban a többek között a 2001. szeptember 11-ei merényletsorozattal kapcsolatba hozott misztikus magyarázatokkal – Nostradamus jóslataival, melyről utóbb kiderült, hogy a francia látnok sosem beszélt ilyesmiről –, a New Orleans-ra leselkedő veszélyről számos cikk született az évek folyamán. A fent idézett cikk a National Geographic 2004 októberi számában megjelent cikk első bekezdéseit tartalmazza.

Az e linken teljes egészében elolvasható írás nagyjából hűen leírja az utóbbi hetekben Louisianában lezajlott eseményeket. Hasonló tartalmú cikk jelent meg 2001 októberében a Scientific American című lapban is.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.