2005. szeptember. 02. 08:56 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 02. 16:54 Világ

Félelem és reszketés New Orleansban

Anarchiába fulladt a mentés és az evakuálás az árvíz dúlta New Orleansban, ahol a fékevesztett tömeg üzleteket fosztogat, a banditák autókat rabolnak, a vízben holtestek lebegnek és a mentést végző helikopterekre és rendfenntartókra is tüzet nyitottak fegyveres randalírozók.

© AP
New Orleansban nemzeti gárdisták járőröznek és ideiglenes fogdát állítottak fel a bűncselekményeken rajtakapott emberek őrzésére. Michael Chertoff belbiztonsági miniszter csütörtökön bejelentette, hogy 1400 nemzeti gárdistát vezényelnek New Orleansba a már ott levő 2800 fő megerősítésére.

A kiéhezett, elgyötört, elszállításra váró túlélők körében a sajtóbeszámolók szerint egyre erősebb a düh a segítség késlekedése miatt. Elmérgesedett a helyzet a Mississippi parti kongresszusi központnál is, ahol csaknem 20 ezer ember vár arra, hogy autóbuszon elszállítsák őket. Egy élelmiszert és vizet hozó katonai helikopter az előretóduló tömeg miatt egyszerűen nem tudott leszállni, így három méteres magasságból dobták le a rakományt.

Ray Nagin polgármester kétségbeesett segélykiáltásnak nevezte a CNN televíziónak adott nyilatkozatát, amelyben közölte, hogy a kongresszusi központban elfogyott a víz is és az élelem is, és nincs elég busz, amely az embereket végre el tudná vinni a városból.

Bush: Elfogadhatatlan...
"Elfogadhatatlannak" nevezte George Bush az eddigi segélyezési erőfeszítések eredményét a Katrina hurrikán okozta humanitárius válság leküzdésére, mielőtt pénteken Washingtonból szemleútra indult a katasztrófa sújtotta New Orleansba és környékére. "Sok ember keményen dolgozik, hogy segítséget nyújtson a bajbajutottaknak. Az eredmények azonban elfogadhatatlanok." - mondotta, de ígérte, mindenkin segítenek.     "Sok segély van útban a bajbajutottak számára. Több millió gallon víz, több millió tonna élelmiszer. Haladunk afelé, hogy kihozzuk az embereket a Superdome-ból (baseballstadion)."
A sportstadionban, a Superdome-ban 20 ezer ember volt, amikor az evakuálás megkezdődött, helyi idő szerint csütörtök délutánra azonban 30 ezerre emelkedett a számuk: sokan ide tartanak a város más részeiből abban a reményben, hogy onnan lehet a leghamarabb kijutni New Orleansból. Az Astrodome fedett baseball-arénában 25 ezer ember fogadására készültek fel, de a létesítmény azóta már megtelt.

A leggyengébbeket New Orleansból a közeli Baton Rouge-ba, Louisiana állam negyedmilliós fővárosába viszik, amelynek a lakossága a menekültekkel megduplázódott. Dél-Louisiana és Dél-Mississippi számos települését elárasztották a New Orleansból és máshonnan elmenekült emberek, akik szállodákban, útszéli motelekben vagy rokonoknál húzták meg magukat.

A rendkívüli helyzetek szövetségi hivatalának (FEMA) szervezésében légi úton élelmet és ivóvizet dobnak le Mississippi államban azokban a körzetekben, amelyek a pusztítás és a kidőlt fák miatt egyelőre megközelíthetetlenek.

George Bush amerikai elnök 10 milliárd dolláros összeget kért sürgősséggel a kongresszustól a FEMA költségeinek a fedezésére, amely már most naponta 500 millió dollárt költ a három déli államban a mentési munkálatokra. Bush elnök csütörtökön két volt elnököt, apját, idősebb George Busht és Bill Clintont kérte fel a magánadományok és segélygyűjtő akciók koordinálására.

Scott McClellan fehér házi szóvivő csütörtökön jelezte, hogy az Egyesült Államok külföldi segélyt is elfogad. A szóvivő kijelentette: "nyitottak vagyunk az összes külföldi segélyajánlat előtt, és úgy gondolom, hogy szükség esetén el is fogadjuk őket".

Olaszország csütörtökön segélyt ajánlott fel az Egyesült Államoknak, és már fel is készített két katonai szállítógépet. A légi járművek felszereléseket és szakembereket juttathatnak el a katasztrófa sújtotta övezetekbe.

Az állam túl lassan reagált? (Oldaltörés)


A hétfői katasztrófa túlélőinek elszállítása lassan folyik. Sokan, hogy az éhségtől megmeneküljenek, vagy hogy kijuthassanak a városból, fittyet hánynak a törvény és a lelkiismeret parancsának. Ijesztő történetek keringenek gyilkosságokról, erőszaktételekről és fosztogatásokról.
   
A boltok kifosztása általánossá vált. Habár a rendőrség már szemet huny az élelmiszer és más létszükségleti cikkek eltulajdonítása felett, sokan nem elégszenek meg ennyivel: egész bevásárlókocsira való ruhát gyűjtenek be. A hatóságok és a fosztogatók között lépten-nyomon lövöldözés tör ki.
   
Megrázó történetet hallani arról, hogy egy tizenhárom éves lányt állítólag megerőszakoltak a kongresszusi központban. Egy asszony a CNN amerikai hírtévének arról számol be, hogy a lány mindkét lába eltörött. "Amikor odamentünk a rendőrökhöz, annyit mondtak, hogy el kellett volna hagynunk a várost, még mielőtt ideért a hurrikán, most már ezzel kell élnünk".
   
Vannak azonban jelei az emberségnek is. Vadidegen emberek összefognak, hogy a bűnözőktől megmeneküljenek, megosztják egymással a kevés enni- és innivalót, amijük van. "Hiszen más segítség nincs is" - mondja John Fulton, aki turistaként érkezett a városba, és aki sok új barátra lelt menekülést keresve.
   
Az evakuálásra várók körében általános a vélekedés, hogy az állam túl lassan reagált, és nincs elég rendőr, hogy rendet tartson a fedél nélkül maradtak tömegében.

Még Srí Lanka is segíteni akar (Oldaltörés)

Nagy-Britannia "kész minden eszközzel segíteni" a Katrina hurrikán után - jelentette ki pénteken Tony Blair brit miniszterelnök, aki - mint mondta - ezt már telefonon meg is ígérte az amerikai elnöknek.

A francia kormány bejelentette, hogy egyelőre nyolc repülőgépet, két hadihajót - köztük egy helikopterszállítót -, 600 sátrat és 1000 tábori ágyat, valamint víztisztító készülékeket, áramfejlesztőket küld, s velük együtt katasztrófahelyzetekre szakosodott 35 szakértőt, akik a helyszín közelében, Guadeloupe és Martinique tengerentúli franciak megyékben indulásra készen állnak. Az anyaországból további hatvan szakértő indulhat el hamarosan.

Németország kész stratégiai olajkészleteihez nyúlni - jelentette be Gerhard Schröder német kancellár, hozzátéve, hogy támogatják a Nemzetközi Energia-ügynökséghez ebben az értelemben intézett amerikai kérelmet. A német kormány támogatása "nem egyszerűen történelmi felelősség, hanem teljesen nyilvánvaló ebben a helyzetben" - mondta.

Svédország orvosi felszereléseket és technikai segítséget ajánlott föl a megszakadt távközlési összeköttetések helyreállításához. Szállítanának ezen kívül víztisztító készülékeket és előre gyártott, ideiglenes lakóhelyeket is.  Tajvan kétmillió dolláros pénzsegélyt ajánlott fel. Az
adományozók között vannak olyan országok - mint például Srí Lanka -, amelyek maguk is amerikai segítséget kaptak a tavaly decemberi indiai-óceáni szökőár után. Colombo kisebb mennyiségű pénzt ajánlott fel, és fölkérte az Egyesült Államokban élő Srí Lanka-i származású orvosokat, hogy kapcsolódjanak be a mentésbe. Ausztrália 7,6 millió dollárt és katasztrófa-elhárító szakembereket ígért, Japán félmillió dollár értékben pénzt és a kimenekítettek ellátásához szükséges felszerelést ajánlott föl. Szingapúr három katonai helikoptert küldött a mentőknek Louisianába Texasból, ahol éppen kiképzésen vettek részt.

Egymillió dollárt küldött Hugo Chavez venezuelai elnök kormánya is, de a Washingtonnal politikailag élesen szemben álló elnök bírálta az amerikai hatóságokat, mert szerinte nem szervezték meg New Orleans kiürítését.

Az Amerikai Államok Szervezet konzultációt kezdett arról, hogy mi lenne a segítség legalkalmasabb formája, az Európai Unió tagjai pedig - egyénileg - az olajkészleteikből tettek felajánlásokat. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a külügyminiszterek pénteki tanácskozásán közölte: az Egyesült Államok minden segítséget megkap, amit csak kér. A legnagyobb arányú felajánlások magában az Egyesült Államokban gyűltek össze. Az amerikai vöröskereszt és más nem kormányzati szervezetek péntekre már 90 millió dollár értékben kaptak adományokat.

Hirdetés