2005. augusztus. 31. 18:46 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 31. 19:01 Világ

Száz magyar rekedhetett New Orleansban

Mintegy száz magyar állampolgár rekedhetett New Orleansban és környékén Gergatz István New Orleans-i tiszteletbeli magyar konzul szerint - közölte Simonyi András washingtoni magyar nagykövet. Mindeközben a mentőalakulatok az eddig legköltségesebb mentési művelet keretében versenyt futnak az idővel a túlélők kimentéséért. A biztosítótársaságok becslése szerint a Katrina hurrikán 9 - 25 milliárd dollár értékű károkat okozhatott.

A washingtoni magyar nagykövetségnek több mint 24 órás próbálkozás után szerdán sikerült elérnie Gergatz István tiszteletbeli magyar konzult. Gergatz István beszámolt arról, hogy minden lehetséges eszközzel megpróbálnak kapcsolatba lépni a bajba jutott magyarokkal, hogy a segélynyújtó központokhoz irányítsák őket. A legnagyobb gondot a távközlés bénultsága jelenti, a térségben szinte lehetetlen telefonálni, nincs villanyáram, nem tudják feltölteni a mobiltelefonokat sem.

A nagykövetségen 24 órás szolgálatot teljesítő válságstörzs alakult. A nagykövet azt kéri, hogy a bajba jutott magyar állampolgárok próbálják meg felvenni a kapcsolatot a nagykövetséggel, amely minden rendelkezésre álló eszközzel segíteni fogja őket. A nagykövetség kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztérium válságtörzsével és az amerikai vöröskereszttel is.

Versenyfutás a hurrikán túlélőiért (Oldaltörés)

Újabb áradások, helyenként fosztogatások súlyosbítják a Katrina hurrikán pusztítása nyomán kialakult katasztrofális helyzetet az egyesült államokbeli Louisiana, Mississippi és Alabama   államokban, ahol a túlélők után kutató mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, miközben a hatóságok már attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma a több százat is elérheti.

A dühöngő szélvihar és a partra zúduló nyolc méteres tengeráradat különösen nagy pusztítást végzett Mississippi államban, ahol a legújabb adatok szerint 110 ember vesztette életét.  Vízen és a levegőben nagy erővel folyik a kutatás a túlélők után,  mivel még mindig százak, vagy akár ezrek lehetnek a víz fogságában. "Csak azt tudom elképzelni, hogy így nézhetett ki Hirosima 60 évvel ezelőtt" - jegyezte meg Haley Barbour, Mississippi állam kormányzója egy
helikopteres szemleút után.

A történelem legdrágább mentési akciója (Oldaltörés)

Az amerikai történelem legdrágábbnak ígérkező mentési művelete van kibontakozóban. George Bush amerikai elnök, szabadságát két nappal lerövidítve visszatért Washingtonba, hogy a munkálatokat koordinálására alakult tárcaközi bizottságot vezesse. A légierő, a haditengerészet és a szárazföldi hadsereg emberrel és felszereléssel, így az éjszakai kutatásra is alkalmas helikopterekkel, kétéltű járművekkel siet az iraki feladatok miatt ugyancsak túlterhelt Nemzeti Gárda segítésére. A haditengerészet öt hajót  - köztük egy kórházhajót és egy helikopter-hordozót - indít el Norfolkból és Baltimore-ból. A hajók építési felszerelést, Humvee terepjárókat, élelmiszert, üzemanyagot, gyógyszert, víztisztító berendezéseket visznek  a Mexikói-öböl katasztrófa sújtotta partvidékére. A Pentagon hazai összfegyvernemi csoportot hozott létre egy háromcsillagos tábornok vezetésével a fegyveres erők  műveleteinek a koordinálására.   

Az Amerikai Vöröskereszt és a rendkívüli helyzetek szövetségi hivatala tízezrek elszállásolására és ellátására készül. Az elárasztott területeken hetekig is megmaradó víz és az újjáépítés munkálatai miatt várhatóan sok ezer embernek egy évig vagy még tovább hajlékot kell biztosítani. A menekültek egy részét lakókocsikban, sátortáborokban, sőt sétahajókon helyezik el a tervek szerint.

New Orleans 80 százaléka víz alatt (Oldaltörés)

Az áradások súlyos helyzetet idéztek elő New Orleansban, amelynek több mint 80 százaléka víz alá került, miután átszakadt a város északi határát alkotó Pontchartrain tó gátja. A csaknem teljesen zárt, óriási lagúna vízszintje 30 centiméterrel magasabb a Mexikói-öböl szintjénél, és most folyamatosan feltölti az óriási tálat formáló New Orleanst, amelynek nagy része viszont egy-két méterrel a tengerszint alatt fekszik.  A  vízből a mélyebben fekvő részeken már csak házak teteje látszik ki. A gátakon keletkezett rést nem sikerült betömni helikopterről ledobott homokzsákokkal, az új terv szerint törmelékkel megrakott
nagy uszállyal próbálkoznak.    

A New Orleans-i hatóságok fontolóra vették a városban maradt emberek evakuálását. A hőség, a villanyáram, légkondicionálás hiánya, az eldugult  csatornák és illemhelyek miatt egyre elviselhetetlenebb állapotok miatt a Superdome stadionban meghúzódó 20 ezer személyt két nap leforgása alatt szeretnék elszállítani, bár még nem tudni, hova. 

Több helyen is tüzek égtek a városban, feltehetően a megsérült gázvezetékek miatt. Fosztogatások is súlyosbítják a helyzetet. Két kerületében a statáriális állapothoz hasonlítható szigorúságú rendszabályokat vezettek ugyan be, de a hatóságok a túlélők mentésére összpontosítanak.

A Katrina által okozott károkat több mint 25 milliárd dollárra becsülik, ami azt jelenti, hogy az amerikai biztosítási ágazat történetébe a legdrágább természeti katasztrófaként vonul be a Katrina pusztítása, az 1992-ben pusztító Andrew hurrikánt váltva fel ebben a rangsorban.

Kárbecslés (Oldaltörés)

A biztosítótársaságok becslése szerint 9 - 25 milliárd dollár értékű károkat okozhatott a Katrina hurrikán, - ez nagyobb összeget jelent, mint a Word Trade Center elleni 2001 évi támadás okozta anyagi kár. Az európai biztosítótársaságok egyelőre csak becsléseket tettek közzé, hiszen egyes területek még szerdán is víz alatt voltak, pontos képet még nem tudtak alkotni a Katrina miatti, őket érintő kárigényekről. Az európai biztosítótársaságok közül a Munich Re adott meg pontos összeget: 400 millió eurós kártérítési igényre számít az összes, 15-20 milliárd dollárra becsült veszteségből.

A JP Morgan elemzője szerint a Hannover Re 161 milliós eurós, a Swiss Re 615 milliós eurós kifizetésre számíthat. Az Allianz, a Zurich Financial és az Axa még nem tette közzé becsült adatát. Az amerikai elemzők a hatások értékelésekor megjegyzik, hogy államnak Louisianaban nincsen viszontbiztosítási rendszere, emiatt egyes biztosítótársaságok létét fenyegetheti, ha a károk, valóban ilyen nagyságrendűek. Ezen túlmenően a biztosítási üzletág egészében is számítani lehet a biztosítási díjak emelkedésére, mint ahogyan az a Világkereskedelmi Központi elleni támadás után bekövetkezett.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.