Mégsem Kasza volt a kézigránátos támadás célpontja?
A legfontosabb hírek között számol be szerdán az országos terjesztésű szerbiai sajtó a Kasza József szabadkai házánál történt robbantásról, egy lap kivételével minden újság kész tényként kezeli, hogy a bűncselekmény a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke ellen irányult.
A belgrádi és újvidéki szerb nyelvű lapok általában nagy terjedelemben, tárgyilagosan számolnak be arról, hogy kedd hajnalban ismeretlen tettesek kézigránátot robbantottak fel a magyar pártelnök szabadkai házának közelében.
Idézik a tettet elítélő nyilatkozatok sokaságát, közjogi méltóságok, politikusok és pártok állásfoglalásait – maga az érintett pártelnök egyetlen lapnak sem kommentálta a történteket -, amelyek mennyiségéből és határozottságából arra lehet következtetni, hogy a robbantást igen komolyan vették a belgrádi politikai vezetők.
A lapok kiemelik azt, hogy Dragan Jocsics szerbiai belügyminiszter azonnal személyesen kereste fel Kasza Józsefet, emiatt felutazott Belgrádból Szabadkára.
Szinte minden újság kész tényként kezeli, hogy a pokolgépes támadás a VMSZ elnöke ellen irányult, a lapcímek általában Kasza házára dobott kézigránátról” vagy Kasza családi háza elleni támadásról” szólnak.
A Politika azt írja, hogy noha a detonáció közelebb történt Kasza szomszédjának házához és azt károsította meg, a közvéleményben nincsenek kételyek afelől, hogy a támadás célpontja a VMSZ elnöke volt. A lap szerint a dobás "pontatlanságából” egyesek arra következtetnek, hogy mozgó járműből dobták ki a kézigránátot.
Csak a legolvasottabb szerbiai napilap, a Vecernje Novosti fogalmaz meg kételyeket, és már írásának címében azzal a feltételezéssel él, hogy "Nem Kasza volt a célpont”.
Felhívja a figyelmet arra, hogy sem a két rendőrségi közlemény, sem pedig a szabadkai kerületi bíróság közleménye nem tett említést arról, hogy a kézigránátot Kasza családi házára dobták, és egyes hírügynökségek tévesen idézték a hivatalos tájékoztatókat.
A lap megszólaltatja a helyszínelést lebonyolító kerületi vizsgálóbírót, Snezana Lekovicsot, s megjegyzi, hogy a vizsgálóbíró nem is lépett kapcsolatba a pártelnökkel, hanem csak a szomszédos ház lakójával, illetve az ugyancsak szomszédos üzlet magyar tulajdonosával beszélt, mert csak az említett személyek által birtokolt vagy bérelt ingatlanokban keletkezett kár.
Tanulsággal szolgálhatnak a Dnevnik című újvidéki napilap internetes olvasóinak hozzászólásai. Majd minden csevegő "a vajdasági nemzetiségek közötti viszony megromlásával hozza kapcsolatba az incidenst, ezért a szerb radikálisokat, a nagyszerb nacionalizmust-sovinizmust és a jövevényeket” (betelepülteket) teszi felelőssé, illetve a Szerb Radikális Párt betiltását követeli.