2005. augusztus. 19. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 19. 13:29 Világ

Hét év börtön a WTC elleni merényletek marokkói segítőjének

Ez volt a marokkói származású Motaszadek második pere, s ugyanúgy, mint az első perben, az volt ellene a vád, hogy terrorista szervezet tagjaként segítette a 2001. szeptember 11-ei merényletek előkészítését.

Két és fél évvel ezelőtt Motaszadeket 15 év elzárásra ítélték, de a német legfelsőbb bíróság hatálytalanította az ítéletet, mert a vádlottat sújtó hiányosságokat fedezett fel a bizonyítási eljárásban. Munir el-Motaszadek volt az első, akit bíróság elé állítottak az amerikai merényletekkel közvetlen összefüggésben. A mostani perben a vád képviselője 15 év börtönbüntetést kért, a védelem pedig a vádlott felmentését.

A bíróság eltekintett a bűnrészesség vádjától, s csak abban találta vétkesnek Motaszadeket, hogy terrorista szervezet tagja volt. "Csak ezt az ítéletet tudja a bíróság tiszta lelkiismerettel vállalni" - közölte Ernst-Rainer Schudt elnöklő bíró.

A bíróság véleménye szerint mind Munir el-Motaszadek, mind az időközben felmentett, s Marokkóba visszatért társ, Abdel-Gani Mzudi a későbbi öngyilkos pilóta, Mohammed Atta csoportjának kemény magjához tartozott. "Békés fiatalemberekből fanatikusok váltak. A vádlott útitárs, s nem határolódik el" ettől a státustól.

Motaszadek azt hangoztatta, hogy csak kisebb-nagyobb szívességeket tett társainak, a merényletek előkészületeiről nem volt tudomása. Mohammed Atta volt az egyike azoknak, akik 2001. szeptember 11-én egy elrabolt repülőgépet nekivezetették a New York-i Világkereskedelmi Központnak.

Két és fél évvel ezelőtt Motaszadeket 15 év elzárásra ítélték, de a német legfelsőbb bíróság hatálytalanította az ítéletet, mert hiányosságokat fedezett fel a bizonyítási eljárásban. Az Egyesült Államok a második perben rendelkezésre bocsátott kivonatokat elfogott, terrorizmussal gyanúsított személyek, például Ramzi bin as-Siba vallomásaiból, de a német bíróság szerint ennek az anyagnak "semmelyik irányban nem volt kielégítő bizonyító ereje".

Otto Schily német belügyminiszter üdvözölte az ítéletet.

Hirdetés