2005. augusztus. 01. 09:43 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 01. 16:11 Világ

Meghalt Fahd szaúd-arábiai uralkodó

Meghalt Fahd király, Szaúd-Arábia uralkodója - jelentették hírügynökségek a királyi családhoz közel álló forrásokra, illetve a Fejszál királyról elnevezett rijádi kórház orvosaira hivatkozva hétfőn reggel. A bejelentést hamarosan az olajpiacokon is érzékelni lehetett.

Az uralkodó halálhírére nyugtalanul reagált az olajpiac. A WTI típusú amerikai könnyűolaj a halálhír bejelentése előtt hordónként 60,79 dollár volt, 22 centtel magasabb a pénteki zárónál, a hír bejelentését követően 60,98 dollárra ugrott, 41 centtel állt magasabban pénteki záróárfolyama fölött a Nymex elektronikus piacon.

A királyt, aki 82 vagy 83 (más források szerint 84) éves volt, hétfőn reggel érte a halál. Május végén szállították kórházba heveny tüdőgyulladással és magas lázzal.

Egészségi állapota meglehetősen törékeny volt azóta, hogy 1995-ben szélütés érte, ennek nyomán az uralkodói jogkörök nagy részét a 82 éves Abdallah trónörökös, Fahd féltestvére vette át.

A szaúdi televízióban délelőtt beolvasott hivatalos közlemény megerősítette a kórházi forrásokból származó értesülést. Eszerint "a királyi udvar mély gyásszal és szomorúsággal értesült az (iszlám) szent helyeinek őrzője, Fahd király betegség miatt bekövetkezett haláláról". Az uralmat és a királyi jogköröket Abdallah trónörökös vette át, akit nem sokkal Fahd halála után királlyá neveztek ki.

Elődeihez, Háledhez, Fejszálhoz és Szaúdhoz hasonlóan Fahd is az államalapító Abdel-Aziz Ibn Szaúd (1880-1953) fia volt. Féltestvére, Abdallah herceg a monarchiát megalapító Abdel-Azíz 13. fia, anyai ágon a szíriai Dzsiluvi nemzetségből származik (anyjának ő az egyetlen fiú leszármazottja). Fahd és hat fivére viszont, köztük Szultán herceg védelmi miniszter, Nájef herceg, belügyminiszter és Szalmán herceg, Rijád kormányzója Hasza Szudairitól, Abdel-Azíz másik feleségétől született; ők alkotják a királyi udvarban a befolyásos Szudairi-klánt.

Háled halála után 1982-ben lépett a vahhábita királyság trónjára, s uralkodásának bő két évtizede alatt az Egyesült Államok szoros szövetségesévé tette hazáját. Rijádra ugyanakkor fokozódó nyomás nehezedik azóta, hogy kiderült: a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrormerényletek 19 végrehajtója közül 15 szaúdi állampolgár volt. A királyság annak gyanújába keveredett, hogy elősegíti a nemzetközi terrorizmust. Oszama bin Laden, az al-Kaida terrorszervezet feje maga is szaúd-arábiai származású.

Szaúd-Arábia rendelkezik a Föld legnagyobb ismert kőolaj-készletével, az elhunyt uralkodó a világ egyik leggazdagabb embere volt: magánvagyonát 48 milliárd euróra taksálják. Rijádi forrás szerint Fahd halála után sem lesz változás a királyság olajpolitikájában, amelynek célja a világpiac bőséges ellátása és az árak stabil szinten tartása.

Hirdetés