2005. július. 23. 11:38 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 23. 13:20 Világ

Meghalt az utolsó világháborús indián "kódbeszélő"

Nyolcvanhárom éves korában az Oklahoma állambeli Tulsában meghalt az utolsó második világháborús komancs indián "kódbeszélő".

Charles Chibitty egyike volt azoknak a többségükben komancs és navajo törzshöz tartozó indiánoknak, akiket az 1940-es évek elején vonultattak be az amerikai hadseregbe és az ő anyanyelvüket használták fel a titkos üzenetek továbbítására a katonai hadműveletek idején.

Sem a németeknek, sem a japánoknak nem sikerült soha megfejteniük ezt a "kódbeszédet", és ez számos amerikai hadi siker záloga volt. A közelmúltban Hollywood is feldolgozta a történetet John Wood Szélbeszélők című filmjében, amelynek főszerepét Nicolas Cage alakította.

Chibitty egyike volt azoknak a komancsoknak, akik részt vettek az európai hadműveletekben. "Mindig arra gondoltam, mit gondolhatott Hitler, amikor ezeket a furcsa zajokat hallotta a rádióban" - mesélte az egykori harcos néhány évvel ezelőtt egy újságírónak.

Emlékezett arra, hogy az iskolában nem beszélhetett az anyanyelvén, bezzeg később hazája arra kérte, hogy használja hadicélokra. "A mi "kódunknak" köszönhetően nyertük meg a háborút" - mondta. 1999-ben a komancs hőst katonai pályafutásáért a Pentagon Knowlton-érdemrenddel jutalmazta.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.